Connect with us

Останато

Wall Street: Dow Jones индексот постигна нов рекорд

Објавено

на

На Wall Street во понеделникот, Dow Jones достигна ново рекордно ниво, трет ден по ред, додека индексите S&P 500 и Nasdaq ослабеа поради падот на цените на акциите во технолошкиот сектор.

Dow Jones зајакна 0,28%, на 21.891 поени, додека S&P 500 падна 0,07%, на 2,470 поени, а Nasdaq индексот ослабна 0,42%, на 6.348 поени.

 

Dow Jones индексот го достигна новиот рекорд благодарение на растот на цените на акциите на Боинг за 0,5%.

 

Од друга страна, пак, вчера технлошкиот сектор ослабе 0,5%, така што цената на акциите на Facebook падна 1,8%, на Alphabet 1,3%, a на Apple 0,5%.

 

Во фокусот на инвеститорите во наредните денови ќе бидат финансиските резултати на компаниите. 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange