Connect with us

Странски банки

“UBS” останува водечка светска банка за управување со приватен имот

Објавено

на

Швајцарската “UBS” ја задржа својата водечка позиција на банка за управување со приватен имот за 2016 годинана, со 2.600 милијарди долари вреден имот под своја управа, покажуваат најновите податоци на лондонската консултантска компанија “Scorpio Partnership”.

Зад “UBS” следат “Bank of America”, “Morgan Stanley” и “Wells Fargo”. На петто место е “Royal Bank of Canada”, а на шестото место се наоѓа “Credit Suisse”.

 

Најголем скок на листата на 25-те најголеми банки за управување со приватен имот, минатата година, направи “China Merchants Bank”, која се искачи за пет места на 15. позиција. На листата се наоѓа уште една кинеска банка – “Bank of China”, на 24. место.

 

Од друга страна, пак, најголем пад на листата на најголемите банки за управување со приватни средства забележа “Deutsche Bank”, со пад на средствата под управување за 28% на 227 милијарди долари на крајот на 2016 година, банката потона за пет места на листата, заземајќи го 16. место.

 

Од “Scorpio Partnership” утврдија дека 25-те најголеми банки за управување со богатството во светот управуваат со 13.300 милијарди долари вреден имот на клиенти кои имаат најмалку еден милион долари имот. Со тоа тие држат 63,2% од тој специјализиран банкарски пазар.

 

Оперативната добивка на оваа индустрија, сепак, стагнираше минатата година, затоа што банките за управување со приватен имот се соочуваат со ниски или негативни каматни стапки, како и зголемување на желбите на своите богати клиенти за пасивни инвестиции.

 

Повеќе

Странски банки

Љубљанска НЛБ банка бара купувач за лошите кредити

Објавено

на

Љубљанската НЛБ банка почна да бара инвеститори кои сакаат да купат портфолио на лошите побарувања во Србија. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange