Connect with us

Колумни

Tip of the week – Тренинг

Објавено

на

Уште од мал секогаш им се воодушевував на професионалните скејтери. Рипаат од рампи, возат на шипки, прават акробации и други егзибиции со нивните скироли. Си замислував дека тоа и јас можам да го правам, само треба да застанам на даската.

Баба ми специјално од Полска ми донесе оригинал скирол, бидејќи дома ги „пукнав“да ми купат, а не сакаа. Уште првиот ден, со огромна возбуда се упатив накај паркот. Пробав неколку пати да застанам на даската и само да одржувам баланс и да се возам на неа, но повеќе од времето бев на земја отколку на скиролот. Некако не ми се допаѓаше тоа и не беше во релација на она што си го замислував. Мислев дека после неколку дена вежбање, и јас ќе ги правам истите трикови како и скејтерите на телевизија. Скиролот го употребив само уште еднаш и од тогаш седи некаде во подрум. Јас сè уште не знам да направам ниту еден трик со скирол!  

Она што мора да сфатиме е дека без макотрпна работа, без да пуштиме пот и повторуваме досадни работи, не може да очекуваме дека ќе успееме да се профилираме високо во она што го работиме или го правиме. Често ќе замислиме нешто, но кога ќе видиме колку работа треба да се направи за да го оствариме тоа, лесно се откажуваме.

За да станеме експерти во некое поле ние мора постојано да се надоградуваме и да тренираме. Тренингот е тоа што ќе нè однесе од ниво на добро до ниво на одлично. Кога мислиме на тренинг, не се мисли само на мускули. Тренинг мора да му правиме и на мозокот, нашите позитивни навики, мисли итн. Каде и да погледнете, кого и да прашате/слушнете од познатите и успешни спортисти, професионалци, деловни луѓе и други, сите зборуваат за тренингот како основа на нивниот успех.

„Генијалец! 37 години вежбав по 14 часови на ден, а сега ме
нарекуваат генијалец!”
—Pablo Sarasate
(шпански виолинист)

Ако го земеме на пример Кристијано Роналдо (еден од најплатените светски фудбалери), иако умот му е повеќе во фризурата, сепак не може да оспориме дека е еден од најдобрите фудбалери на планетава. Но, само погледнете што прави тој секој ден за да го постигне тоа ниво (иако може ќе си речеме дека тој и нема потреба толку да тренира бидејќи е најдобар).

Дневниот тренинг се состои од:

•    3-4 часа тренинг со тимот
•    неколку пати на денот трча (25-30 мин.)
•    интензивни и експлозивни спринт тренинзи
•    вежби за јакнење на техниката и контрола над топката
•    вежби во фитнес сала за јакнење на мускулите
•    3000 стомачни на ден     

Колку луѓе познавате (вклучувајќи се и самите) од вашето деловно опкружување кој вежба толку во својата област на работење!? Дали некој што е во продажба вежба какви било ментални вежби, сценарија, алатки за да биде подобар во продажбата!?

Како да го направите тренингот дел од вашето секојдневие:  

1.    Свесност – прво мора да прифатиме дека ако сакаме да бидеме подобри во тоа што го работиме мора да вежбаме, да потрошиме повеќе време, енергија и пот.
2.    Дисциплина – основа за секој тренинг е дисциплината. Ако сме опуштени и не ги следиме дадените тренинг рутини, ние не може да очекуваме дека ќе постигнеме некој посебен успех. Дисциплината е поврзана со мотивацијата. За да бидеме дисциплинирани и истрајни во нашите намери, ние мора да си поставиме повисока цел – мотив, од таа што ни е сега, за да нè води напред.  
3.    Рутина – со цел да немаме проблем со тренингот, мора да го направиме тој да биде дел од нашето секојдневие. Преку дисциплина ние ги претвораме активностите во рутина. Тешко ќе биде ако си кажеме „од утре ќе вежбам фитнес секој ден”. Почнете од неколку пати неделно, по неколку минути. Подобро е кратко вежбање секој ден (во дадено време), отколку цел тренинг еднаш неделно.
4.    Сојузник – ако немате мотив, сила, волја, знаење да тренирате (за да ги јакнете вашите вештини), најдете си некој сојузник со кој ќе може да се мотивирате и да се поддржувате и заеднички да ги правите работите (партнер, пријател, соработник, роднина…).
5.    Изговори – КАКВИ ИЗГОВОРИ И ДА СИ НАЈДЕТЕ, ЗА ДА НЕ НАПРАВИТЕ НЕКОЈА РАБОТА, САМО СЕ ЛАЖЕТЕ СЕБЕСИ!  
   

Со успех во промените,
Петар Лазаров
Член на тимот
МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-consulting.com
www.macedonia-export.com

Колумни

Кога плаќаме со картичка трошиме повеќе

Објавено

на

Платежните картички, како иновација, се одличен изум кој заменува носење на многу кеш во себе, што им го олеснува и поедноставува животот и плаќањето на луѓето. Но, како и секој друг изум кој не е и не може да биде совршен, така и платежните картички си имаат мани.

Кога плаќате со кеш, физички давате банкноти, па сте принудени да размислувате за сумата. Но, лесно е да ја поминете картичката кога сумата е само број и потоа морате до крајот на месецот да се справувате со трошењето.

Па како да го избегнете претераното трошење со кредитната картичка? Очигледно, носењето повеќе кеш е лесно решение, но плаќањето со кеш не е секогаш опција. Наместо да го менувате начинот на трошење, обидете се да го смените начинот на размислување.

Професорите по маркетинг, Промотеш Чатерџи и Рандал Роуз се запрашале да не е можеби затоа што плаќањето со кредитна картичка всушност го менува начинот на кој ги перципираме продуктите. Нивната хипотеза била дека кредитните картички ве тераат да се фокусирате на бенефитите од продуктот, додека кешот прави да се фокусирате на тоа колку чини. Една студија од 2011 година покажа дека тоа е точно.

Продолжи со читање

Колумни

10 кредитни заповеди

Објавено

на

Ако имате намера во иднина да купувате куќа, стан, автомобил или нешто слично, мода да преземете одредени мерки за да бидете подготвени кога ќе дојде време за тоа. Еве ги десетте кредитни заповеди на кои упатува сајтот Каматица.

1. Плаќајте ги сметките на време
Не е случајно што токму ова е првата заповед. Еден од најголемите фактори кои влијаат на вашиот кедитен ранг е токму вашето кредитно минато. Задоцнетите отплати можат да направат голем проблем. За да се потрудите вашиот кредитен ранг да биде по ваша желба, плаќајте ги сметките на
време. Олеснете си го тоа со автоматско паќање на сметките.

2.Чувајте ги личните податоци
Преземете мерки за да си го заштитите идентитетот. Бидете скржави со вашите лични податоци за да не станете жртва на измама. Не можете целосно да спречите кражба на идентитетот, но можете да преземете одредени чекори за да ја намалите таа веројатност. Тоа значи дека треба да ги следите својата кредитна картичка и сметките во банка многу внимателно.

3. Бидете информирани
Знајте каде сте. Погрижете се да бидете упатени во својот кредитен ранг за да не бидете непријатно изненадени кога ќе сакате да купите куќа, да изнајмите стан или да купите автомобил. Исто така, би требало да ги имате копиите на вашиот кредитен извештај. Ако најдете грешки, оспорете ги.

4. Бидете проактивни
Не чекајте оние на кои им должите да почнат да го наплатуваат долгот. Ако не можете да ги издвоите ниту минималните рати за отплата на кредитот, повикајте ги своите кредитори или кредитен советник. Нека дознаат дека имате проблем, но дека сте сериозни во врска со плаќањето на хипотеката, заемот и слично. Исто така. можете да направите план на отплата кој ќе се вклопи во вашата моментална состојба и да избегнете дополнителна наплата или извршители.

5. Откажување на старите кредитни картички
Вашиот кредитен ранг е делумно заснован на вашето кредитно минато. Затоа, пред да ги откажете старите кредитни картички, размислете што ќе му направи тоа на вашиот кредитен ранг. Тоа не значи дека никогаш не би требало да откажете кредитна картичка, но би требало да бидете свесни за
влијанието што тоа би го имало.

6. Купувајте внимателно на кредит
Можеби не сакате премногу големи промени одеднаш. Кога сакате да купувате по најповолна цена кога позајмувате, ќе треба да бидете свесни дека премногу побарувања од вашиот кредит може да го оштетат вашиот кредитен ранг. Потрудете се да разберете како функционира тоа, пред да се
впуштите во кредитна лумперајка.

7. Користете ги кредитните картички одговорно
Пластиката може да биде примамлива за купување повеќе работи отколку што можете да си дозволите. Но, обидете се да размислувате за купување со кредитна картичка на ист начин како што размислувате за купувањето со готовина. Не би требало да потрошите повеќе од тоа што имате. Ваша цел нека биде избалансираност на кредитот во целина секој месец.

8. Плаќајте повеќе од минимумот
Вашиот кредитен извештај ќе ви покаже колку должите вкупно на картичката, а колку тој месец. Но, немојте да бидете водени од месечниот долг и да го плаќате само минимумот, зашто ќе платите повисока камата. Избегнувајте ги минималните отплати, освен ако навистина немате кеш или ако го користите таканаречениот метод на лавина за исплата на долгот, а тоа е минимални отплати на сите картички, освен на онаа која се обидувате да ја отплатите во тој момент.

9. Контролирајте ги финансиите
Преземете мерки за да ги следите своите трошоци, да направите буџет и да живеете во склад со своите можности. Имајте финансиска цел, како на кратки, така и на долги патеки, на чие остварување ќе работите.

10. Проверувајте го нивото на задолженост
Сакате да бидете сигурни да не ја минувате крајната висина на кредитот, а најдобро е да не користите повеќе од 30 отсто од дозволениот кредит. Ако секогаш сте на граница да го преминете кредитниот лимит, вашиот кредитен рејтинг ќе биде оштетен и ќе влезете во групата на високо ризични. Исто така, имајте го на ум соодносот на долгот и приходите. Не сакате да претерате. Како додаток на стресот поради парите кои може да ги снема, можат да ви одбијат нови позајмици или пониска камата.

Продолжи со читање

Колумни

6 причини поради кои треба да ја смените банката?

Објавено

на

Постојат работи кои можеме и работи кои не можаме да ги толерираме. Некои од нив говорат дека можеби дошло време да се смени банката Ова се неколку причини за да го направите тоа.

 1. Надокнади, такси
  Банките им наплатуваат на клиентите надокнади за одредени производи и услуги кои ги користат и не ги користат. Некои можеби и не сте ги забележале. Ако имате високи или неочекувани трошоци, на пример, на сметките за одржување, високи трансакциски провизии, високи камати, можеби е време да размислите за промена. Овие трошоци можат бргу да се соберат и да се прикажат на вашата сметка. Можеби ќе можете да ги елиминирате ако разговарате со својот банкарски службеник, но одете вооружени со знаење каде можете да добиете подобра понуда.
 2. Достапност
  Банкарските услуги треба да бидат според вашите потреби. Всушност, тоа се ваши пари, така што би требало да можете да ги користите кога и како што сакате. Во секој момент треба да имате пристап до своите пари. Тоа е една од најважмните работи при изборот на банка. .

Ако сакате готовина за вас е важно да бидете сигурни дека можете да ги подигнете своите пари во секој момент. Распоредот на банкомати и на експозитури на банките е од пресудно значење при нејзиниот избор.

Ако сакате да го следите секој свој налог каде и да сте, за тоа ви е потребна функција како мобилно банкарство и онлајн трансакции. Банката која ја бирате мора да ги има тие можности, а притоа да не ги наплатува дополнително.

 1. Кориснички сервис
  Некои банки изгледа не го ставаат на прво место односот со клиентите. Ако се чувствувате невидливо на шалтерите, референтите за кредити или претставниците на корисничкиот сервис не го сослушале адекватно вашиот проблем, можеби е време да се разгледува промена на банката и барање на онаа која ќе ви понуди попријатно банкарско искуство. Исто така, проверете дали СОС линијата или онлајн сервисот ви се на располагање 24/7.
 2. Не го следи движењето на каматите
  Сакате можност да заработите фер каматна стапка на своите штедни сметки. Немојте да ја пропуштите приликата парите кои веќе ги имате за вас да заработат дополнителни пари. Ако вашата банка не дава пристојни камати на заштедите, тоа е можеби уште една причина да размислите за промена.
 3. Сигурност
  Ако агенцијата за осигурување на депозитите не ја осигурува вашата банка, сметајте го тоа за црвено светло. Оваа организација е одговорна за осигурување на парите кои се во банките, вклучувајќи ги и заштедите. Важно е да се уверите дека вашите пари се на сигурно.
 4. Промени во начинот на живот
  Ако неодамна сте имале промена на вашата одговорност на работа, на работното место, на брачната состојба или финасиската, на здравјето, можеби ќе морате да разгледате нови банкарски можности. Кога вашите банкарски потреби се менуваат, тоа е добро време повторно да процените дали вашата банка и понатаму ги задоцволува тие потреби. .

На пример, ако вашата банка нема најдобри каматни стапки на хипотекарните кредити, а вие оваа година планирате да купите стан, можеби ќе сакате да ја разгледате можноста за преминување во банка која дава подобра понуда.

Ако се одлучите да направите промена, важно е да споредите повеќе банки и да ја пронајдете најдобрата понуда која не подразбира високи трошоци и ги има на располагање опциите кои вам во моментот ви се потребни.

При преминувањето во друга банка задолжително затворете ги сите сметки и намирете ги сите обврски кон претходната банка.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange