Connect with us

Странски банки

Saxo Bank: Еврото ќе се израмни со америчкиот долар, Биткоинот го очекува крах

Објавено

на

Saxo Bank, данската инвестициска банка која е специјализирана за онлајн трговија и инвестиции ги даде своите традиционални предвидувања за 2018 години. Овој пат тие не се ни малку позитивни, напротив, ова е едно од ,,најхрабрите” и провокативни предвидувања досега. 

Што е она кое ќе ги разниша пазарите во 2018 година? Помеѓу главните предвидувања кои предизвикаа бурни реакција се најде и предвидувањето за една од најзборуваните теми во 2017 година- Биткоинот. Додека сите се прашуваат што е она кое следно треба да го очекуваат од оваа криптовалута Saxo Bank вели дека драмата само ќе продолжи и ќе се засили. Се очекува неговата вредност да достигне 60.000 долари и во моментите кога неговиот пазарен капитал ќе е поголем од неколку илјадници милијарди долари ќе се случи најголемиот крах на Биткоинот и истиот ќе падне на вредност од околу 1000 долари. Истовремено, Кина и Русија, во најголема мера, ќе го забранат Биткоинот. 

Во однос на вредноста на валутите предвидувањата велат дека еврото ќе изгуби голем дел од својата вредност и ќе се израмни со доларот чија моментална положба не е баш најдобра. Златните времиња на валутите ќе бидат едноставно заборавени. 

Слична реприза на црниот понеделник од 1987 година ќе го очекува Wall Street следната година. Saxo Bank предвидува пад од 25% во еден ден. 

Оваа едиција на предвидувања за следната година изгледаат застрашувачки уште пред да се исполнат. Дали тоа навистина ќе се случи и што следно ќе биде предизвикано останува да покаже времето. 

 

 

Повеќе

Странски банки

Грција со свој проект “Купи Куќа Купи Стан”

Објавено

на

Грција планира да вложи приближно милијарда долари во банките во земјата во следните пет години, за да субвенционира дел од хипотекарните кредити на домаќинствата.

Согласно планот на овој проект, домаќинствата кои не можат да ги плаќаат своите обврски, ќе треба да ги реструктуираат своите кредити, за потоа државата да плати дел од нивните месечни обврски.

Во моментов грчките банки се борат со огромен “облак” од лоши пласмани, кои изнесуваат 88,6 милијарди долари, наследство од финансиската криза во земјата.

Законската рамка има за цел да ги поддржи домаќинствата кои не можат да исплатуваат кредит за својот дом.

Во законот ќе бидат поставени рамки за ниво на приход и други критериуми, а должниците ќе го губат грантот ако доцнат во отплатата со над 90 дена.

Продолжи со читање

Странски банки

Салвини: Златото од Банката на Италија му припаѓа на народот

Објавено

на

Златните резерви во централната Банка на Италија се во сопственост на народот, а не на некој друг, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сосиете Женерал ја објави продажбата на својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка

Објавено

на

Сосиете Женерал склучи договор да го продаде својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка. Завршувањето на трансакцијата се очекува да се случи во наредните месеци, по прием на потврди од релевантните локални банкарски, монополски и пазарни органи. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange