Connect with us

Странски банки

“Goldman Sachs”: Биткоинот може да достигне 5.000 долари, а потоа би следувал изразит пад на неговата вредност

Објавено

на

Американската инвестициска банка “Goldman Sachs” смета дека крипто валутите, како биткоинот, повеќе не можат да бидат игнорирани.

Биткоин достигна неверојатни 4,483 долари, така што неговата вредност оваа година се зголеми за четири пати.

 

“Goldman Sachs” верува дека вредноста на оваа валута би можела да се зголеми за околу 500 долари, скоро до 5.000 долари, а потоа би следувал изразит пад, кој веројатно би бил до 50% на околу 2.200 долари.

 

Пазарната капитализација на омилените крипто валути само за една недела се зголеми за 20 милијарди долари и надмина 70 милијарди долари. Во позадина на последниот експлозивен раст постојат неколку фактори. Пред сè, тоа е многу силна побарувачка од Јапонија, бидејќи 42% од сите набавки на биткоин се направени во јени. Јапонските регулатори се наклонети кон биткоинот, а се повеќе трговци ја прифаќаат оваа валута како платежно средство.

 

Втората причина е решениот спор во заедницата на биткоинот кога тој доби нова верзија наречена “bitcoin cash”. Развојот ветува, бидејќи со технологијата SegWit2X брзината на трансакцијата е значително поголема.

 

Меѓу причините за таков раст на биткоинот е и зголемениот интерес на институционалните инвеститори, бидејќи биткоинот, исто така, може да се појави како безбедно засолништре за капиталот.

Повеќе

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Комерцијална банка – Србија оствари 61 милион евра добивка во 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка – Србија во 2017 година ги продолжи позитивните трендови во своето работење и на крајот на календарската година забележа добивка пред оданочување во висина од 61 милион евра, објави Блиц.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange