Connect with us

Странски банки

Erste Group со намалена добивка во првите 6 месеци од 2017 година

Објавено

на

Австриската групација Erste Group во првото полугодие од 2017 година работела со нето профит од 624,7 милиони евра, што е за 26% помалку од истиот период претходната година, покажува објавениот финансиски извештај.

 

Нето профитот од каматите е намален за 2,3% на 2,14 милијарди евра и наспроти растот на кредитната активност.

Како што се наведува во банкарскиот извештај, тоа е последица главно од понискиот профит од каматите на државните обврзници.

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Комерцијална банка – Србија оствари 61 милион евра добивка во 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка – Србија во 2017 година ги продолжи позитивните трендови во своето работење и на крајот на календарската година забележа добивка пред оданочување во висина од 61 милион евра, објави Блиц.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange