Connect with us

Странски банки

Barclays предвидува: со Брегзит до повеќе инвестиции во банкарството

Објавено

на

Според  Barclays (British multinational banking and financial services company), излегувањето на Британија од ЕУ ќе и помогне на државата да добие повеќе инвестиции во банкарскиот сектор на домашниот пазар.

Овие инвестиции би помогнале после “тивката” 2016 година да се промени ситуацијата во Британија, без разлика што земјата ги почувствува најголемите политички и економски “потреси”.

 

Целта на оваа стратегија е  да се добијат повеќе советодавни бизниси од британските компании на кои банката им позајмила пари предводени од  Alisdair Gayne кој е на чело на банкарското инвестирање во Британија.

 

Gayne се придружи на Barclays од Morgan Stanly во 2010 година со задача да ја доизгради неговата корпоративно брокерска франшиза. Во Британија корпоративните брокери делуваат како медиајтори меѓу јавните компании и нивните иституционални инвеститори. Тие се направени да бидат  доверливи советници на корпорациите и нивни очи и уши на пазарот.

 

Откако Gayne се приклучи на Barclays сака да завземе место меѓу топ 3 брокерски куќи во Британија. Сега Barclays се наоѓа на 5-то место. Годинава банката доби 8 нови корпоративни брокерски мандати.

 

Претседателот на Barclys за корпоративното банкарство за Европа, Среден исток, Африка и Азија изјави дека Британија сеуште не ја добила целосната придобивка од јакнењето на корпоративната банка. Компаниите на чело на инвестициското банкарство не се инволвирани во истиот опсег како корпоративното банкарство. Затоа координацијата меѓу корпоративното и инвестициското банкарство треба да се подобри.

 

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange