Connect with us

Странски банки

“Barclays” оствари профит од 1,62 милијарди фунти во 2016

Објавено

на

Британската банка “Barclays” објави дека минатата година остварила годишен нето профит од 1,62 милијарди фунти (1,92 милијарди евра), затоа што ги намалила трошоците поврзани со поранешниот скандал.

По оданочувањето во 2015 година “Barclays” претрпе загуба од 394 милиони фунти, стои во соопштението на банката.

 

Банката минатата година не идвојувала никакви средства за “тековните истражни и судски спорови” кои година порано ја чина повеќе од милијарда фунти.

 

Кога станува збор за работните активности, генералниот директор на “Barclays” Џес Стејли изјави дека резултатите од работењето на баката во Велика Британија и надвор од неа се добри и дeка добивката пред оданочувањето пораснала за 4% на 6,4 милијарди фунти.

 

“За неколку месеци ќе завршиме со реструктурирањето на “Barclays” и сум поглем oптимист од било кога во поглед на нашите изгледи во оваа година и годините што следат”, наведе Стејли во соопштението.

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange