Connect with us

Странски банки

Barclays обвинета за финансиска измама во случајот Катар

Објавено

на

Битанската банка „Barclays“ и четворица поранешни раководители се обвинети за измама поради своите акции во финансиската криза во 2008 година. 

Случајот за сериозна измама се однесува на милијарда фунти што банката ги подигнала од инвеститори во Катар овозможувајќи избегнување владина финансиска помош.

 

„Barclays“ вели дека ја разгледува својата позиција и чека понатамошни детали.

 

„Обвиненијата се јавуваат во контекст на капитализирањето на „Barclays“ во јуни и ноември 2008 година. „Barclays“ чека дополнителни детали за обвиненијата од СФО”, се вели во соопштението на банката.

 

Ова е првпат кривична пријава поврзана со финансиската криза да биде поднесена против банка во Велика Британија.

 

Поранешниот главен извршен директор Џон Варли е еден од четворицата поранешни вработени кои ќе се соочат со судиите на Вестминстер на 3 јули. Поранешниот инвестициски банкар Роџер Џенкинс, поранешен главен извршен директор на Одделот за богатство на „Barclays“, Томас Каларис, и поранешниот европски раководител на финансиски институции, Ричард Бот, се обвинети за заговор за извршување измами во главниот град во јуни 2008 година.

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange