Connect with us

Странски банки

“Barclays” воведе нова услуга – гласовно плаќање

Објавено

на

Клиентите на британската банка “Barclays” сега можат да го користат виртуелниот асистент на “Apple” – “Siri”, за да платат сметки од нивниот телефон.

Доволно е да кажат: Еј, Siri, плати (име на некој од контактите во телефонот) 15 фунти преку Barclays!

 

Тоа е првата британска банка која ја воведе оваа опција, при што не е потребно да се отвара апликацијата на банката или да се користи било каква лозинка.

 

Корисниците на банката најпрво го користат својот глас за да побараат од “Siri” да изврши плаќање, а потоа го верификуваат преку сензорот за допир на “Apple” за препознавање на отпечаток од прст, кој го имаат само iPhone5 и новите верзии на тој паметен телефон.

 

Слична услуга наскоро ќе биде достапна и во канадската “RBS” банка, во “CaixaBank” во Шпанија, а уште минатата година оваа опција беше воведена од Сингапурската банка “OCBC”.

Странски банки

Маркетинг директорот на JPMorgan Chase советува банките да се збогуваат со традиционалниот маркетинг

Објавено

на

Финансиските маркетери понекогаш се загрижени дека екстензивната употреба на анализата на податоци ќе е неопходна за потрошувачите. Тоа не му пречи на Кристин Лемкау, главен маркетинг директор во JPMorgan Chase, кој смета дека анализата на податоците само ќе ја подобри релевантноста и персонализацијата на маркетинг пораките. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Објавено

на

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови ембарга и економски санкции, соопшти американската Управа на федерални резерви. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Акциите на словенечката НЛБ се прикажани на берзите во Љубљана и Лондон

Објавено

на

Со котација на акции на берзата, постапката за јавна понуда на акциите на НЛБ е завршена. Банката сега е во голема мера дисперзирана и државата има контролен удел. Во процесот на јавна продажба, државата продала 11.818.181 или 59,1% од сите акции на НЛБ по цена од 51,5 евра. Со воведувањето на специјалната опција за стабилизација, уделот може да се зголеми на 65%, а средствата за државата да достигнат 669,5 милиони евра. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange