Connect with us

Платежни картички

American Express нема да бара потписи од купувачите при купување со нивните картички

Објавено

на

American Express ја менува досегашната политика на функционирање во која клиентите мораа задолжително да се потпишуваат при купување со нивните кредитни картички. Од април 2018 година, клиентите ќе може слободно да купуваат без притоа да треба да го остават својот потпис, без разликата на висината на сумата која ја плаќаат.

Компанијата има поставено ограничувања за суми за кои е потребно или не е потребно потпис од клиентот. На пример, во САД без потпис можат да купат нешто во вредност до 50 долари. Во Канада границата е 100 канадски долари, а во Велика Британија ограничувањето е поставено на 30 фунти.

American Express тврди дека после целосното посветување на безбедноста на картиците одговорно ќе ја применуваат новата политика на купување без потпишување бидејќи напредната технологија гарантира безбедност на многу високо ниво со што не е потребно потврда од клиентот.

Одлуката што е донесена ќе почне да се спроведува во текот на следната година и тоа не само во границите на САД туку на глобално ниво.

Повеќе

Платежни картички

Стопанска Банка и Веро: совршен пар за шопинг

Објавено

на

Стопанска банка АД – Скопје, како Банка со најголемо картично портфолио на пазарот во соработка со ВЕРО маркетите, ви нудат единствена можност за заштеда при користење на VISA VERO кредитните картички во пар со ВЕРО лојалната картичка. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Спремни за совршениот есенски шопинг?

Објавено

на

Шопингот можеби не е добар за вашиот паричник, но тоа може да биде добро за вашето здравје, укажува новото истражување. Одење меѓу продавниците и подигање на тешки торби за купување обезбедува тренингот што согорува 385 калории неделно. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Еуростандард Банка ја воведе првата уникатна миризлива Mastercard дебит бесконтактна картичка

Објавено

на

Еуростандард Банка во соработка со глобалниот лидер за платежни решенија, од денеска за македонските граѓани воведе нова и уникатна Mastercard дебит бесконтактна картичка со мирис на малина. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange