Connect with us

Лични финансии

4 грешки кои ги правиме при трошење

Објавено

на

Живееме во време кога секојдневно трошиме пари за најразлични потреби, задолжителни сметки, за основна егзистенција и тоа се трошоци кои се фиксни и задолжителни. Но, многу често се случува да трошиме пари и на наши желби без притоа да размислиме дали тоа навистина ни треба.

Независно од буџетот со кој располагаме, правиме одредени грешки при неразумното трошење пари.

Во продолжение Ви прикажуваме како и зошто ги правиме тие грешки при трошењето и можност во иднина да извлечеме поука да не ги правиме грешките и притоа дополнително да заштедиме.

1. Трошење за заштеда

Никогаш не дозволувајте да потпаднете под влијание на маркетинг рекламите дека доколку купите одреден производ, дополнително ќе заштедите. Трошење на повеќе пари за заштеда е стапица во која потпаднуваат многу луѓе.

На пример се случува во маркет да купите два предмети на акција при што едниот го добивате гратис. Но, многу често ги купуваме производите поради тоа што вториот го добиваме гратис, а не поради тоа што ни е потребен првиот.

Не подлегнувајте на ваквите примамливи предлози кога не мора да купувате.

2. Плаќање на предложената пазарна цена

Втора грешка која ја правиме често е што ја плаќаме пазарната цена на производот. Некогаш условите не дозволуваат да бараме попуст и одредено намалување на цената, но исто така, многу често се срамиме да прашаме дали би добиле одреден попуст при купување. Доколку не може, секако ќе ја платиме редовната цена на производот или услугата, но ништо не не спречува да се обидеме да ја намалиме првичната цена понудена од трговецот.

Корисниците кои ја плаќаат оваа цена веруваат дека правењето попуст е многу тешка задача.

3. Емоционален шопинг

Во многу случаи, одредени луѓе купуваат кога се чувствуваат среќни или тажни. Правењето на емоционален шопинг е една од најголемите грешки кои ги правиме несвесно. Често се случува да купиме одредени парчиња облека, чевли и слично, а истите да не ни требаат. Исто така, се случува да купуваме одредени производи во маркет кои се на акција и се “евтини”, иако во моментот не ни се неопходни.

Никогаш не подлегнувајте на емоции и емоционално трошење на пари. Потребата е таа која треба да ни биде водилка при пазарувањето и разумното трошење, а не емоциите.

4. Добивање мејлови за попуст

Во денешно време практика на големите маркети и сите останати продавници да се рекламираат онлајн, често праќајќи мејлови со попуст и промотивни содржини за своите производи и услуги.

Со добивањето новости на е-меил за дневни, неделни или месечни предлози, ние паѓаме во една доста добро позната стапица. Секој пат кога некоја понуда ќе пристигне во нашата пошта, често сме заинтригирани од истата и веројатноста да одлучиме да ја искористиме предноста на некоја од нив е голема. Често се случува да купиме некој од овие производи кои ни се нудат, иако повторно истите не ни се неопходни во моментот.

Се надеваме дека со овие совети Ви укажавме на дел од грешките кои ги правите при купување и дека во иднина ќе бидете посвесни кога во прашање е трошењето на Вашите финансии.

Лични финансии

На што ја трошиме платата?

Објавено

на

Парите што влегуваат во домаќинствата најчесто се од плата или пензија, а освен за храна, комуналии и домување, граѓаните се повеќе пари трошат на отплата на кредитите. Според најновите податоци кои се однесуваат за 2017 година, секое домаќинство троши за кредитни рати, дури 4% од вкупните месечни примања, во просек. Овој процент расте од година в година што упатува секако на зголемената задолженост на македонските домаќинства.

Податоците од Државниот завод за статстика кои ги обработи и Народната банка во најновиот извештај покажуваат дека ако се анализираат приливите, расположливите парични средства на домаќинствата во најголем дел се однесуваат на редовни и повремени примања од работен однос и старосни, инвалидски и семејни пензии. Значително помал дел зафаќаат примањата од постојани или повремени хонорарни активности и нетопримањата од земјоделството.

Инаку соодносот помеѓу употребените и расположливите пари на домаќинствата во 2017 година е речиси непроменет и веќе втора последователна година искористените не ги апсорбираат во целост расположливите парични средства, што создава простор за остварување повисоки заштеди.

 

Продолжи со читање

Лични финансии

Банкарите од Вол Стрит и нивните “мали„ плати

Објавено

на

Една од големите причини зошто многу луѓе сакаат да работат на Вол Стрит е што платата е прилично висока.

На основа на информациите од 1.236 финансиски професионалци од Њујорк, се проценува дека просечната плата и бонусите за професионалците од Вол Стрит се движи отприлика вака:

-Аналитичарите имаат најниска плата од 91.000 долари и бонуси од 37.000 долари;

-Помошниците земаат 124.000 долари плата и 70.000 долари бонуси;

-Потпретседателите просечно земаат 181.000 долари плата и 135.000 бонуси;

-Директорот зема 256.000 долари плата и 263.000 долари бонуси;

-Генералниот директор зема 364.000 плата и 463.000 долари бонуси.

На сликата е јасно претставено дека многу често бонусите може да ги надминат приходите. 

 

Продолжи со читање

Лични финансии

Колку заработуваат светските лидери?

Објавено

на

Јавноста го следи секој чекор на шефовите на државите и влади и често се на удар на критика, со обвинувања дека заработуваат енормно високи пари.

Германската канцеларка Ангела Меркел прима месечна плата од 27 794 евра, односно 333.528 евра, годишно, вклучувајќи и пратенички примања.

Францускиот претседател Емануел Макрон има нешто помала плата – според податоци на сајтот на Европа1 од мај 2017, заработува 14 910 евра месечно. Неговиот претходник Франсоа Оланд се изборил за намалување на претседателската плата.

Ли Хсијен Лунг, премеирот на Сингапур, е најдобро платен шеф на држава на светот. Според податоците на весникот Велт, заработува 1,4 милиони евра годишно. Семејството на премиерот со децении владее со Сингапур.

Претседателот на Боливија Ево Моралес, ја преполовил сопствената плата во 2006 година. Заработува 1850 евра .

Доналд Трамп претседателот на Америка заработува 33 000 амеркански долари месечно, т.е. 345 000 евра годишно. Бидејќи веќе беше мултимилионер пред да стане шеф на белата куќа, парите од претседателската плата секои три месеци им ги подарува на американските паркови, како и за различни владини сектори.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange