Connect with us

Странски банки

„Royal Bank of Scotland“ укинува 880 работните места во ИТ секторот

Објавено

на

„Royal Bank of Scotland“ планира да укине 880 работни места од својот ИТ сектор во Лондон до 2020 година, соопшти британскиот синдикат „Unite“.

Банката ги информираше вработените за укинување на уште 40% од постојаниот ИТ кадар, како и намалување на 65% на агентите за продажба вработени во филијалата на банката во Лондон.

 

„Деценијата на намалување на работните места не направи ништо за зајакнување на моралот, зголемување на довербата на потрошувачите или подобрување на перформансите на банката“. „„Опседнатоста“ на банката да го намали бројот на работни места е целосно неприфатлива“, велат од синдикатот. 

 

RBS вработи 2200 работници во ИТ секторот во 2016 година, но со плановите за укинување на работни места, до 2020 година ќе останат само 950 вработени лица со полно работно време.

Повеќе

Странски банки

Љубљанска НЛБ банка бара купувач за лошите кредити

Објавено

на

Љубљанската НЛБ банка почна да бара инвеститори кои сакаат да купат портфолио на лошите побарувања во Србија. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange