Connect with us

Странски банки

„Royal Bank of Scotland“: Европската централа по Брегзит ќе биде во Амстердам

Објавено

на

Британската банка „Royal Bank of Scotland“ објави дека го избрала Амстердам за база во Европската унија по Брегзит.

Банката која во екот на глобалната финансиска криза беше спасена со парите на даночните обврзници, откри дека подготвува вонреден план за Брегзит и дека е во преговори со Централната банка на Холандија за основање на својата база во Амстердам откако Велика Британија ќе излезе од Европската Унија.

 

Напредуваме во преговорите со холандската централна банка да отвориме мала европска централа во Амстердам. Тоа е многу логичен пазар за нас, имаме банка таму и таа има право на лиценци за нас“, коментира главниот финансиски директор Јуан Стивенсон.

 

„Royal Bank of Scotland“ ги соопшти своите резултати, кои се покажаа доста позитивни. Во првото полугодие од оваа година банката се враќа кон профит од 939 милиони фунти, откако за истиот период минатата година забележа загуба од 2 милијарди фунти.

 

Банката забележа трошоци за тужби од 396 милиони фунти, во голема мера поврзани со решавањето на прекршоци при продажба на американските хипотекарни производи.

 

Откако банката ќе го пресели бизнисоте во Амстердам, таму ќе вработи околу 150 луѓе, истакнувајќи дека не е неопходно да се префрлат вработени во Амстердам, така што некои би можеле да останат во Лондон. Трошоците на извршувањето на оваа “операција” се мерат во десетици милиони евра.

Странски банки

Марио Драги ќе ги зголеми каматните стапки

Објавено

на

Поголемиот дел од анкетираните очекуваат покачување на каматите во септември 2019-та година – месец пред Драги да ја напушти централната банка.

Мислењето се поддржува и од тоа дека банкарите од централната банка дадоа сигнал дека каматните стапки ќе останат на рекордно ниско ниво најмалку за период кој го вклучува и летото од 2019-та година.

Економистите предвидуваат дека „ЕЦБ“ ќе ја зголеми депозитна камата до -0,2% од -0,4% до септември следната година. Зголемувањето на каматната стапка по главните операции за рефинансирање (кој во моментов е нула) најверојатно ќе биде направено до декември 2019-та година – по повлекувањето на Драги. Во претходните прогнози и за двата показатели очекувањата беа повисоката камата да се види во вториот квартал од следната година.

Централните банкари сепак не еднаш посветувале внимание на силата на домашната економија, откако јасно се гледа дека бизнисот се опоравува по слабиот старт на годината. Порастот на нарачките за фабриките во најголемата економија во регионот, пак, е сигнал за најдобри перспективи.

Следниот состанок на „ЕЦБ“ за монетарната политика е на 26-та јули, а за пазарниот интерес претставуваат и насоките кои ќе им ги даде Драги.

Продолжи со читање

Странски банки

Lloyds по Brexit ќе работи со три подружници во ЕУ

Објавено

на

Lloyds Banking Group, британска финансиска институција со традиција повеќе од четири века, планира да ја напушти Британија по три години во ЕУ да работи со три подружници во континентална Европа, извор го наведува ,,Reuters”.

За сега, сигурно е дека една од трите подружници ќе биде во Франкфурт.

Операциите на компанијата на европскиот континент генерираат 11 % од премиите за осигурување.

И некои други финансиски институции, исто така, планираат да го пренесат својот бизнис во Европа. Неколку инвестициски банки, вклучувајќи ги и Банката на Америка, Баркли и Морган Стенли, размислуваат да пренесат персонал во Даблин.

Градовите како Франкфурт, Мадрид и Амстердам можат исто така да имаат корист од разни преселувања.

Продолжи со читање

Странски банки

Sberbank на првото место меѓу банките од Централна и Источна Европа

Објавено

на

Sberbank го зазеде првото место во однос на банките од Централна и Источна Европа (ЦИЕ), спроведена од магазинот ,,The Banker”. Британскиот магазин кој е основан во 1926 година,  ,,The Banker” е клучен извор на податоци и анализа на финансиската индустрија.

Споредување ,,Топ 1000 светски банки” што ги спроведува поставува мерна единица во индустријата веќе од 1970 година, обезбедувајќи сеопфатни информации за здравјето на банкарскиот сектор.

Регионално споредба на банките во земјите од централна и источна Европа е составен дел од годишната споредба ,,Топ 1000 светски банки”.

Критериуми кои одредуваат рангирање се профитабилноста, стапката на враќање на капиталот и основниот капитал (Tier 1), а податоците се преземени од годишните извештаи за 2017 година.

Sberbank е најголемата руска банка – кредитор кој понатаму го прошири лидерството со зголемување на капиталот за речиси 30% во однос на претходната година. Во глобалната реорганизација ,,Топ 1000 светски банки” Sberbank сега зазема 31 место, со што нејзината позиција е поместена однапред за пет места во однос на претходната година.

Според ,,The Banker” анализата, руските банки доминираат во споредба со банките од Централна и Источна Европа, земајќи ги предвид основниот капитал и профитабилноста.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange