Connect with us

Останато

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Катар

Објавено

на

Агенцијата  „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Катар на АА-, наведувајќи го како причина малиот напредок во правец на решавањето на ембаргото против овој емират, кое го воведоа соседните земји од Персискиот залив предводени од Саудиска Арабија.

„Фич“ го намали рејтингот на Катар за долгорочно задолжување за еден степен, така што оваа земја сега се наоѓа во група со Белгија и Јужна Кореја, со негативни изгледи, објави рејтинг агенијата од Њујорк, пренесува Блумберг.

 

Депозитите на странските клиенти во банките во Катар значително опаднаа во јуни, откако соседните арапски земји од Блискиот исток ги намалија дипломатските и трговските врски со Доха. Депозитите на странските клиенти во катарските банки, главно девизни депозити, во јуни се намалени на 170,6 милијарди ријали (46,9 милијарди долари), во однос на 184,6 милијарди ријали во месец мај, што претставува пад од 7,6%.

 

Областа на Заливот е во длабока дипломатска криза откако Саудиска Арабија, Египет, ОАЕ и Бахреин ги прекинаа односите со Доха на 5-ти јуни и воведоа економски санкции против богатиот емират со нафта, обвинувајќи го дека го поддржува „тероризмот“ и одржува блиски односи со шиитскиот Иран, регионалниот противник на саудиското кралство.

 

 

 

Повеќе

Останато

Оваа недела (12 март ‒ 18 март) се одбележува Глобалната недела на парите

Објавено

на

Координациското тело на регулаторните институции за финансиска едукација во Македонија, коешто го сочинуваат Народната банка на Република Македонија, Министерството за финансии, Агенцијата за супервизија на осигурувањето, МАПАС и Комисијата за хартии од вредност, во соработка со Бирото за развој на образованието и Сојузот на микрофинансиски организации, оваа недела ја одбележуваат Глобалната недела на парите (12 март ‒ 18 март). Одбележувањето ќе продолжи во текот на целиот месец март. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Банките стравуваат, Amazon воведува банкарски услуги!?

Објавено

на

Според релултатите добиени од едно истражување кое неодамна беше спроведено од Bain&Co, можно е гигантот Amazon за 5 години да има 70 милиони корисници на финансиски услуги. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Независните синдикати МАКАМТРАНС и НСГРИТГ загрижени за состојбата на пензискиот фонд

Објавено

на

Независните синдикати на камионски транспортери МАКАМТРАНС и на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото НСГРИТГ изразуваат загриженост за состојбата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на РМ, кој, како што тврдат, до 2020 година нема да може да покрива ниту 15% од побарувањата на пензионерите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Останато

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Турција

Објавено

на

Меѓународната агенција за оценка на кретидиот рејтинг „Фич“ го намали вчера кредитниот рејтинг на Турција на ниво „отпад“, потренцирајќи ги случувањата во политиката и безбедноста, кои ги поткопуваат економските показатели и институционалната независност, објави Лидер.

Суверениот долг на Турција беше намален до „ББплус“ со стабилна перспектива, се наведува во соопштението на „Фич“.

 

Внесување на измени во Уставот, кои можат да бидат одобрени на референдум следните месеци, воспоставува систем, во кој ќе биде разурната ваземната контрола и балансот на властите.

 

Според агенцијата масовните чистки во јавниот сектор по обидот за преврат обесхрабруваат некои од учесниците во економијата, а серијата терористички напади ја нарушиле довербата на потрошувачите и предизвикале штети во туристичкиот сектор.

Повеќе

Останато

Оваа недела (12 март ‒ 18 март) се одбележува Глобалната недела на парите

Објавено

на

Координациското тело на регулаторните институции за финансиска едукација во Македонија, коешто го сочинуваат Народната банка на Република Македонија, Министерството за финансии, Агенцијата за супервизија на осигурувањето, МАПАС и Комисијата за хартии од вредност, во соработка со Бирото за развој на образованието и Сојузот на микрофинансиски организации, оваа недела ја одбележуваат Глобалната недела на парите (12 март ‒ 18 март). Одбележувањето ќе продолжи во текот на целиот месец март. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Банките стравуваат, Amazon воведува банкарски услуги!?

Објавено

на

Според релултатите добиени од едно истражување кое неодамна беше спроведено од Bain&Co, можно е гигантот Amazon за 5 години да има 70 милиони корисници на финансиски услуги. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Независните синдикати МАКАМТРАНС и НСГРИТГ загрижени за состојбата на пензискиот фонд

Објавено

на

Независните синдикати на камионски транспортери МАКАМТРАНС и на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото НСГРИТГ изразуваат загриженост за состојбата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на РМ, кој, како што тврдат, до 2020 година нема да може да покрива ниту 15% од побарувањата на пензионерите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange