Connect with us

Домашни банки

„Мудрости – Радости“ – Нов општествено одговорен настан од Стопанска банка АД Скопје за почетокот на школската година

Објавено

на

Во рамки на својата општествено одговорна активност, Стопанска банка АД – Скопје, ги поканува сите ученици и нивните најблиски кои се подготвуваат за стартот на школската година и кои сакаат да се забавуваат и да се натпреваруваат да дојдат на 02.09.2017 од 18 часот на платото на МОБ заедно да уживаме во настанот насловен „Мудрости – Радости“ со:

 – „Ла Ла Ла“ балетско шоу, МОБ

– 5+ бенд

– DJ и танцово шоу

– Лотарија со вредни подароци и

– Многу, многу интерактивни содржини

 

Настанот „Мудрости – Радости“ ќе се одржи на платото (летната сцена) на Македонска Опера и Балет и има за цел нагласување на предностите кои ги нуди образованието – откривање и совладување на нови знаења и создавање на поубава иднина за сите.

Токму затоа, сите присутни деца на настанот покрај бројните изненадувања за себе ќе добијат и примерок од новата детска книга „Книгата што никогаш не беше иста“ и се надеваме ќе бидат инспирирани не само за читање туку и за творење.

 

Книгата, во продукција на Стопанска банка е изработена од авторките текст: Билјана Црвенковска, илустратор: Катерина Николовска и покрај на настанот ќе биде дополнително дистрибуирана и до сите школски библиотеки со што ќе биде достапна за сите деца љубители на читањето.

 

Покрај тоа, гостите на настанот „Мудрости – Радости“ ќе може да играат, да бојат, да создаваат, да се натпреваруваат, да истражуваат и секако да уживаат во програмата, стои во соопштението на Стопанска банка АД-Скопје.

Повеќе

Домашни банки

Стопанска банка АД Скопје ги продаде побарувањата од Фени Индустри

Објавено

на

Стопанска банка АД Скопје на 13.03.2018 година склучи договор за продажба на своите побарувања од “ФЕНИ ИНДУСТРИ АД Кавадарци во стечај” во вкупен износ од 921.839.342,00 денари. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална Банка АД Скопје склучи договор за продажба на своитe побарувања од Фени Индустри

Објавено

на

Комерцијална Банка АД Скопје на ден 13.03.2018 година склучи договор за продажба на своите побарувања од “ФЕНИ ИНДУСТРИ АД Кавадарци во стечај” во вкупен износ од Ден 1.495.913.713,00. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Официјално: НЛБ д.д. Љубљана и НЛБ Банка АД Скопје го продадоа НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје на Сава Ре

Објавено

на

Денес, 13-ти март 2018 година, НЛБ д.д. Љубљана и НЛБ Банка АД Скопје согласно договорот со реосигурителната компанија Сава Ре д.д. Љубљана, за продажба на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје кој беше склучен на 12-ти декември 2017 година, извршија продажба на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје на реосигурителната компанија Сава Ре д.д. Љубљана. НЛБ д.д. Љубљана, поседуваше 51% од акциите додека НЛБ Банка АД Скопје поседуваше 49% акции во НЛБ Нов пензиски фонд. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange