Connect with us

Останато

Јужна Кореја го претстави новиот петгодишен економски план

Објавено

на

Јужна Кореја го претстави новиот петгодишен економски план кој предвидува зголемување на платите и подобрување на социјалната безбедност на граѓаните.

Планот е донесен со настојување да им помогне на оние кои заостанале додека земјата се развивала.

 

Економскиот план, прилагоден на работниците, претставува одговор на се поголемата загриженост на растечката нееднаквост во земјата.

 

Меѓу мерките кои ги претстави Министерството за финансии се зголемувањето на минималната заработка и надоместокот за невработени, како и зголемувањето на казната за неправедна деловна пракса.

 

Планот исто така, предвидува поголема транспарентност и управување во големите семејни компании и решавање на проблемите со неправедните деловни договори на големите компании и малите претприемачи.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange