Connect with us

Странски банки

Шпанската „Santander“ ја презема ривалската „Banco Popular“ за едно евро

Објавено

на

Телото на Европската унија за заштита на конкуренцијата ќе и дозволи на шпанската банка „Santander“ да ја преземе слабата, ривалска шпанска банка, „Banco Popular“.

Европската комисија, кога ги надгледува прашањата поврзани за конкуренцијата, соопшти дека истрагата заклучила дека „трансакцијата нема да ја наруши конкуренцијата“ во европската економска зона.

 

Во соопштението се наведува дека комбинираниот удел на двете банки на пазарот ќе биде ограничен а дека на сите пазари на кои преземањето ќе влијае постои силна конкуренција.

 

Банката „Santander“ на 7 јуни соопшти дека ќе ја преземе ривалската банка за едно евра, што е договор кој покажува нов европски систем за спасување на пропаднатите банки без оптеретување со даночни обврзници или пазари.

 

Преземањето се одигра на лицитација која европските влсти ја одобрија, бидејќи Европскта централна банка (ЕЦБ), главниот европски регулатор на банкарскиот пазар, соопшти дека верува дека „Банката пропаѓа или има големи шанси да пропадне“.

Странски банки

Салвини: Златото од Банката на Италија му припаѓа на народот

Објавено

на

Златните резерви во централната Банка на Италија се во сопственост на народот, а не на некој друг, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сосиете Женерал ја објави продажбата на својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка

Објавено

на

Сосиете Женерал склучи договор да го продаде својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка. Завршувањето на трансакцијата се очекува да се случи во наредните месеци, по прием на потврди од релевантните локални банкарски, монополски и пазарни органи. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Програмер вработен во банка пронашол “баг” на банкомат и си повлекол 1 милион долари

Објавено

на

Звучи како наслов од филм, но станува збор за реалност. Незадоволен програмер во банка успеал да пронајде шема за банкоматот да издава “бесплатни” пари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange