Connect with us

Останато

Шведската инфлација го достигна посакуваниот таргет за прв пат по шест години

Објавено

на

Инфлацијата во Шведска ја надмина целта од 2%, достигнувајќи го посакуваниот таргет на централната банка за прв пат по повеќе од шест години, а со тоа ги поттикна инвеститорите да се надеваат на забрзување на чекорите на централната банка за нормализирање на монетарната политика по неколкугодишните агресивни стимулативни мерки, соопшти „Bloomberg“.

Основната инфлација се зголеми од 1,9% на 2,4% во јули, што е највисоко ниво од февруари 2010 година. Аналитичарите анкетирани од „Bloomberg“, прогнозираа раст од 1,9%.

 

По објавување на податоците, вредноста на шведската круна се зголеми за 0,8% во однос на еврото.

 

Во последните три години, шведската централна банка „Riksbank“ презеде серија мерки во обид да го стимулира растот на инфлацијата, намалувајќи ги каматните стапки до негативни вредности и огромното количество пари во економијата преку откуп на државни обврзници.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange