Connect with us

Странски банки

Централната банка на Австралија ја намали референтната каматна стапка на нов минимум

Објавено

на

Централната банка на Австралија ја намали референтната каматна стапка на ново рекордно ниско ниво од 1,5%, по неодамнешните слаби показатели за растот на инфлацијата, а некои економисти предвидуваат нејзино намалување и во иднина.

Со новото намалување на каматите за 25 базични поени, на 1,5%, Централната банка на Австралија ја намали својата клучна каматна стапка за 300 базични поени од ноември 2011 година, за поддршка на економијата во текот на својата транзиција кон раст, кој, по завршувањето рударскиот инвестициски бум, не се потпира на суровини.

 

Управниот одбор на банка на состанокот, оцени дека изгледите за одржлив економски раст, со враќање на инфлацијата до целта, ќе се подобрат со олабавување на монетарната политика“, изјави гувернерот Глен Стивенс.

 

Одлуката е донесена откако официјалните податоци минатиот месец покажаа пад на потрошувачките цени на 17-годишен минимум од 1,0% во второто тримесечје, далеку под очекувањата на банката за инфлација од 2,0-3,0%.

 

Сепак, австралискиот министер за финансии, Скот Морисон, ги отфрли шпекулациите дека ова намалување на каматите претставува знак дека економијата се соочува со проблеми, велејќи дека Австралија остварила раст од 3,1%.

Повеќе

Странски банки

Љубљанска НЛБ банка бара купувач за лошите кредити

Објавено

на

Љубљанската НЛБ банка почна да бара инвеститори кои сакаат да купат портфолио на лошите побарувања во Србија. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange