Connect with us

Криптовалути

Цената на криптовалутите драстично се намалува

Објавено

на

Цената на криптовалутите бележи сериозен пад во последните 24 часа, со што е продолжен минатонеделниот пад. Во текот на последните 24 часа од пазарната капитализација на сите криптовалути беа избришани над 60 милијарди долари според пресметките на „CNBC“.

Кон средината на декември претходната година, виртуелните валути достигнаа максимална вредност, но оттогаш па навака тие континуирано ја намалуваат и својата пазарна капитализација и што е уште поважно пазарната цена.

Последните податоци се загрижувачки, бидејќи на најпознатата виртуелна валута биткоинот, вредноста и се намалила за 13,5% и моменталната вредност изнесува 7.361 долари, претрпувајќи ја својата најлоша недела од 2013-та година. Драстично намалување на цените се забележани и кај другите криптовалути. Втората најпозната криптовалута етериумот падна за 16,96% со пазарна цена од 724 долари, рипл падна за 14,51% со пазарна вредност 0,71 долари, додека биткоин кеш ја намали својата вредност за 17,4% односно достигна вредност до 951 долари.

Пазарната капитализација на сите криптовалути се намали на 341,58 милијарди долари, што значи дека повеќе од 90 милијарди на пазарот беа избришани во изминатиот ден.

Драстичниот пад на виртуелните валути пред се се должи на забраната кои ја воведоа банкарските гиганти кои им забрануваат на своите клиенти да купуваат биткоини со своите кредитни картички. Први тоа го воведоа банките од Блискиот исток, на нив се надоврза битанската банка „Lloyds Banking Group“, која во неделата рече дека воведува забрана на своите клиенти да купуваат биткоини со своите кредитни картички, а на нив се надоврзаа и американските банкарски гиганти „JPMorgan Chase“ и „Citigroup“, кои исто така воведоа слични ограничувања.

Криптовалути

Лудиот пад на биткоинот продолжува, заедно со другите криптовалути

Објавено

на

Според експертите, зад големиот пад што започна во средата, не постои очигледен катализатор, а единствената теорија која би можела да објасни остриот пад на вредноста е воведувањето на процесот на регистрација на популарната размена на биткоини на ShaceShift која ги исплаши корисниците.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Турција со најмногу сопственици на биткоин

Објавено

на

Лани во декември, еден биткоин се проценуваше на вредност од речиси 20.000 долари. До крајот на јули годинава, цената на дигиталната валута изнесуваше нешто повеќе од 8.000 долари. Моментално цената на еден биткоин е нешто под 7.000 долари.

Според едно истражување во август 2018 година, учествувале вкупно 14.828 испитаници од 15 држави. Испитаниците на прашањето дали поседуваат биткоини, одговарале исклучиво со “да„ или “не„.

Турција е државата со најголем број сопственици на биткоини. Поточно 18% од испитаниците во Турција поседуваат биткоин.

После неа следи Романија со 12%, Полска со 11%, Шпанија со 10% и Чешка со 9%. Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%.

Првите очекувања на истражувачите биле дека биткоинот најзастапен ќе биде во Соединетите Американски Држави. Но, само 8% од испитаниците поседуваат биткоин. Исто како и во Австрија, Германија и Италија.

Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%. После нив се наоѓа Белгија со 5%. Најмал процент има во Луксембург со 4%.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно доживеа пад

Објавено

на

Откако минатата недела вредноста на криптовалутите стабилно растеше, вчера за само еден час вредноста на биткоинот падна за 300 долари. Други валути кои доживеаа пад се етереум и рипл. Утрово, биткоинот доживеа пад од цели 1000 долари.

Додека вредноста на биткоин падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Вредноста на етереумот и рипл, како и биткоин кеш и ЕОС паднаа за 20%.

„Цената на биткоинот расте во последните неколку месеци, но ако сум на ваше место би бил претпазлив со инвестирањето во оваа криптовалута. Може да бидеме оптимисти за она што е пред нас бидејќи има многу добри вести за развојот на биткоинот, но ќе треба да помине уште некое време за сите тие промени да влијаат на вредноста“, вели Оливер Ајзакс, експерт во полето на криптовалутите.

Кон крајот на минатата година вредноста на биткоинот порасна до 20.000 долари за еден токен, но во 2018 година работите не се толку сјајни, иако цената на оваа криптовалута се стабилизираше на околу 7.000 долари за токен.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange