Connect with us

Останато

Цената на златото надмина 1.300 долари за унца

Објавено

на

Цената на златото минатата недела го проби нивото од 1.300 долари за унца, што е највисоко ниво оваа година.

Но, неговата цена во петокот, полека се повлече од врвот кој го постигна претходно, поради политичката неизвесност во САД и терористичките напади во Шпанија. 

 

Фјучерсите за испорака на златото паднаа за 0,16% на 1,290.27 долари на платформата Comex во Њујорк. Претходно, цената се зголеми на 1.306,9 долари, што беше највисоко ниво од ноември минатата година. 1300 долари е клучна психолошка граница за многу инвеститори.

 

Од почетокот на годината, цената на златото се зголеми за околу 11% во голема мера поради слабиот долар.

 

Во петокот, среброто ја заврши на седмицата на 16,98 долари за унца, а бакарот остана на 2,99 долари за килограм. 

 

  

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange