Connect with us

Странски банки

Франција ја казни „Societe Generale“ со пет милиони евра

Објавено

на

Францускиот орган задолжен за супервизија на банките и одреди казна на банката „Societe Generale“ во износ од пет милиони евра и опомена за недоволно вложување напор во борбата против перење пари.

Казната е одредена затоа што во таа банка се откриени неправилности во спроведувањето на мерките во борба против перење пари и финансирање на тероризам во текот на 2015 година”, се вели во соопштението.

 

Францускиот орган откри неправилности во доставувањето на редовните извештаи на банката до надлежните органи како и сомнителни трансакции со поединечни клиенти во текот на 2014 година и 2015 година.

 

Тој орган во 2010 година ја казни банката BNP Paribas” со десет милиони евра поради слични причини.

 

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange