Connect with us

Останато

Франција и Германија ќе предложат нов даночен план за интернет гигантските компании

Објавено

на

Франција и Германија планираат да предложат нов данок на интернет гигантите, за да ја платат т.н. “фер придонес” во секоја земја каде што заработуваат, изјави францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер.

Ќе претставиме нов план заедно со нашите германски партнери за време на следниот состанок на министрите за финансии во Талин”, изјави министерот ле Мер во врска со плановите за нови даноци за технолошките гиганти Google, Apple, Facebook и Amazon.

 

Предлагаме да се земат приходите на овие големи компании како појдовна точка за определување на нивото на данокот, па засегнатите фирми ќе го платат она што треба да оди во касата на секоја држава каде што тие веќе заработуваат пари”, рече министерот.

 

Коментарот на Ле Мер доаѓа откако Google избегна да плати 1,155 милијарди евра данок потребен на Франција. Google не го плати овој данок, бидејќи според судот, данокот на ирска компанија не може да биде наплатен во Франција.

 

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange