Connect with us

Форекс

Франкот со најголем еднодневен раст

Објавено

на

Швајцарскиот франк оствари најголем еднодневен раст во однос на еврото од јануари 2015 година, кога централната банка ја укина горната граница за девизниот курс на франкот.

Трговците велат дека многу хеџ фондови ги намалиле своите вложувања во еврото поради загриженоста по повод се поголемите тензии меѓу САД и Северна Кореја.

 

Швајцарскиот франк е традиционално сигурно скривалиште за инвеститорите.

 

Франкот зајакна за 1,4% на 0,96111 фрнаци во однос на еврото во текот на претпладневното тргување.

 

Во однос на доларот зајакна за 0,6% и се тргуваше за 0,9688 франци за долар, со што направи пресврт на двонеделниот тренд со пад.

 

 

Форекс

Доларот зајакна, “мини колапс” на швајцарските франци

Објавено

на

Доларот ја зголеми својата вредност поради зголемената загриженост дека преговорите меѓу САД и Кина нема да го олеснат трговскиот спор помеѓу најголемите светски економии. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Гордана Дамеска ќе биде претседател на Одборот на директори на ЦДХВ

Објавено

на

Централен депозитар за хартии од вредност, преку соопштение објавено на веб страната на Македонска берза ја информираше јавноста за избор на претседател на Одборот на директори и независен – неизвршен член на Одборот на директори. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Најтргувани акции за јануари се акциите на Комерцијална банка, Алкалоид и Макпетрол

Објавено

на

Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јануари 2019 година. Според податоците од извештајот, за периодот од 01.01.-31.01.2019 година вкупниот промет изнесувал 489.310.274 денари и е намален во однос на декември 2018 година за 24,63%. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange