Connect with us

Странски банки

Три унгарскиот банки мета на хакерски напади

Објавено

на

Три големи банки во Унгарија, во последните неколку месеци, биле мета на серија хакерски напади, објави централната банка на Унгарија, без да ги наведе имињата на нападнатите банки.

Нападите започнале во јуни со испраќање на текстуални пораки и пораки преку електронската пошта на клиентите, со кои им се барало да ги потврдат безбедносните податоци, соопштуваат од централната банка. 

 

Хакерите креирале клонирани веб страници преку кои се обидувале да ги дознаат безбедносните податоци од клиентите. Веб страниците биле поубедливи отколку во претходните напади, напоменуваат од централната банка, наведувајќи ја како пример граматички правилната употреба на унгарскиот јазик, додека порано хакерите се потпирале на софтвер за преведување.

 

Од централната банка предупредуваат дека наредните денови на удар можат да се најдат и други компании.

Повеќе

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Комерцијална банка – Србија оствари 61 милион евра добивка во 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка – Србија во 2017 година ги продолжи позитивните трендови во своето работење и на крајот на календарската година забележа добивка пред оданочување во висина од 61 милион евра, објави Блиц.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange