Connect with us

Останато

Топ три најтргувани акции на Македонската берза во јули

Објавено

на

Топ три најтргувани акции на официјалниот пазар на Македонската берза во јули се акциите на Алкалоид, НЛБ Банка и Комерцијална банка, покажува Месечниот статистички билтен.

Акциите на фармацевтскиот гигант Алкалоид имаа 16,02% учество во вкупниот промет со реализирани 224 трансакции. Зад нив се акциите на НЛБ Банка со 156 транскации или 13,56-процентно учество во прометот на официјалниот пазар, додека зад нив се хартиите од вредност на Комерцијална банка со 212 реализирани трансакции или 10,29%.

 

Најголем пораст во текот на јули имаат акциите на: Триглав осигурување Скопје со 514,04%, Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) со пораст од 160% и Арцелормиттал Скопје (ХРМ) со скок на вредност од 75%.

 

Акциите на Скопски пазар, Прилепска пиварница Прилеп и Цементарница Усје се топ три акции со најголем пад во текот на јули.

 

Пазарната капитализација во јули изнесуваше 134.751.850.419 денари или 9,76% повеќе во споредба со јуни. Пад од 4,13% е забележан кај прометот којшто во јуни се позиционираше на 400.810.148 денари.

 

Во текот на минатиот месец се реализирани 2.158 трансакции или 47,81% повеќе во споредба јуни. Индексот МБИ10 достигна 2.501,16 поени или пораст од 9,59%.

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange