Connect with us

Форекс

Тензија помеѓу Биткоинот и златото

Објавено

на

Отсекогаш била дискутабилна темата поврзана со Биткоинот и златото. Од една страна, се верува дека Биткоинот е новата замена за златото, а од друга страна, се смета дека на Биткоинот му недостига историја од 5 илјади години за да може да биде соодветната замена.

Почетокот на овој месец беше критичен за златото а неговата  цена беше на најниско ниво од јули наваму. На 12 декември цената на благородниот метал ја затвори трговијата при ниво од 1.241,70 долари за унца во позадината на релито на берзите и побарувачката на биткоини.

Растот на Волстрит и побарувачката за Биткоинот ја намалила побарувачката на златото, сметаат аналитичарите. 

,,Никој не верува дека биткоинот ќе го замени златото како засолниште за инвестициите – на крипто-валутата и недостасува околу 5.000 години историја” – вели Адријан Еш, шеф на анлитичарската единица на „BullionVault“.

Тој додава дека без разлика дали биткоинот ќе се претвори во парично средство, криптовалутата во моментов им нуди на инвеститорите жешка шпекулација, но не и безбедно засолниште.

Набљудувачите го обвинуваат биткоинот за поткопување на растот на цената на златото во последниве денови, објаснуваат од MarketWatch. Ако трговијата со крипто-валутата се намали или падне на берзите, апетитот за средствата-засолништа ќе се вратат.

Форекс

Ангела Меркел со “шлаканица” за еврото!

Објавено

на

Германската канцеларка Ангела Меркел откако ја соопшти својата одлука да не се кандидира за претседателка на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на претстојните изборите кои ќе се одржат во декември, ја потона европската валута на рекорден минимун во последниве два месеци. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Централен депозитар за хартии од вредност со нов портал за следење на електронски извештаи

Објавено

на

Започнувајќи од денес, Централниот депозитар за хартии од вредност, го лансира својот најнов проект, за дигитализација на системот за крајните корисници, односно издавачите и инвеститорите на хартии од вредност. Дигитализацијата е во форма на портал за следење на електронски извештаи преку кои брзо и лесно се добиваат битните информации за издавачите и инвеститорите на хартии од вредност.  (more…)

Продолжи со читање

Форекс

До 50% намалени провизии за тргување со акции со Шпаркасе Банка Македонија!

Објавено

на

Шпаркасе Банка Македонија воведе најнова промоција, со која на своите новорегистрирани клиенти им овозможува тргување со акции на Македонска берза АД Скопје – со намалени провизии за тргување до 50% од редовните надоместоци, во промотивниот период од 1.7. – 30.9.2018 година.  (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange