Connect with us

Останато

„Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Русија

Објавено

на

Меѓународната агенција на Вол Стрит го зголеми кредитниот рејтинг на Русија за еден степен, што одразува подобрување на економијата на Русија и ограничувањето на буџетот.

Меѓународната агенција за рејтинг „Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Русија од инвестициско ниво „БББ“ на ниво „ББ+“ доцна синоќа и наведе дека изгледите за рускиот долг и економија сега се “стабилни”.

Водечката агенција за рејтинг објави дека буџетската дисциплина и ограничување на Русија се стабилни по зголемените меѓународни санкции и драматичниот пад на цените на нафтата помеѓу 2014 и 2016 година, кои заедно ја втурнаа руската економија во длабока рецесија. Економијата се врати на раст минатата година, а агенцијата соопшти дека очекува тој раст да продолжи и во 2018 година и до 2021 година, постигнувајки темпо од околу 1,8% годишно.

Економското закрепнување, најверојатно, ќе биде поддржано од враќањето на цените на нафтата, умереното проширување на домашната побарувачка поддржана од постепеното олабавување на монетарната политика и глобалниот економски пораст“, наведе агенцијата.

Истовремено, неповолната демографија и ниската продуктивност продолжуваат да тежат на долгорочниот потенцијал за раст на Русија“, наведува агенцијата .

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange