Connect with us

Странски банки

Силен скок на добивката на Сбербанк во вториот квартал

Објавено

на

Најголемата руска банка Сбербанк објави за силен скок на нето добивката во вториот квартал, издвојувајќи го растот на кредитите и повисоките приходи од провизии и надоместоци.

Во периодот од април до јуни, банката работела со нето профит од 185,6 милијарди рубљи (3,14 милијарди долари), што е за 27,6% повеќе од она што постигнала во истиот период минатата година. 

Вкупните приходи изнесувале 481,4 милијарди рубли и се зголемија за 8,7% на годишно ниво.

Нето каматниот приход се зголемил за 5,4% на 357,6 милијарди рубли во тој период.

Нето приходите од провизии изнесувале 94,9 милијарди рубли, што е за 10,5% повеќе во споредба со истиот период минатата година.

 

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Комерцијална банка – Србија оствари 61 милион евра добивка во 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка – Србија во 2017 година ги продолжи позитивните трендови во своето работење и на крајот на календарската година забележа добивка пред оданочување во висина од 61 милион евра, објави Блиц.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange