Connect with us

Останато

Светската побарувачка за злато опадна за 14% во првата половина од 2017 година

Објавено

на

Светската побарувачка за злато опадна за 14% во првата половина од 2017 година, а тоа е најниско ниво за последните осум години, покажуваат податоците од извештајот на Светскиот совет за злато.

Глобалната побарувачка за овој благороден метал опадна на 2.004 тони во првите шест месеци од 2017 година во споредба со 2.318 тони истиот период минатата година.

 

Последен пат кога побарувачката во првата половина од годината била пониска било во 2009 година кога изнесувала 1,853 тони.

 

Може да се очекува и понатамошен пад на побарувачката, а тоа го покажува податокот регистриран во вториот квартал годинава, кога златото опаднало дури 10% на 953,4 тони, што е најмала квартална побарувачка во последните две години.

 

Златото се доживува како сигурно засолниште во време на економски неизвесности, но зајакнувањето на доларот, како последица на високите каматни стапки во САД, ги одвело инвеститорите од златото кон доларот.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange