Connect with us

Странски банки

Руската централна банка ги зголемува резервите на злато

Објавено

на

Руската централна банка купи две третини од своето ископано злато во земјата. Дополнително, купуваше и од локалните банки за да ги дополни резервите.

Кремељ, да се потсетиме, го означи овој благороден метал како сигурно скривалиште во време на геополитичките турбуленции.

„За банките, ова е добра работа. Тие ги кредитираат рударските компании кои ги враќаат кредитите со златото кое ќе го извадат. Потоа банките го продаваат на Централната банка“ – се наведува во соопштението на руското Министерство за финансии.

Русија сега стана најголем купувач на злато во светот, а купувањето од страна на руските банки значително се зголеми во последните неколку години.

Минатата година руските банки купиле 205.155 тони злато, што е за 4,7 проценти повеќе отколку во 2016 година (195,89 тони), а што е околу 67 проценти од вкупното злато произведено во Русија. Тоа исто така е зголемување од 13 проценти во однос на 2013 година.

Најголеми купувачи се „VTB“, „Sberbank“ и „Gazprombank“. Сите три банки се регистрирани на берзата во Шангај. Во април „VTB“ ги најави плановите годишно да и продава на Кина до 100 тони злато. Руската централна банка ги зголеми резервите на злато за 163 тони, на 1,778 тони. Русија речиси ја стигна Кина, која има 1,842 тони.

Русија е најголем светски купувач на злато и трет по големина производител. Стабилноста на резервите е еден од основните причини поради кои Русија купува злато, соопшти Централната банка.

„Банките, особено државните, се плашат дека нивната актива во странство може да биде замрзната во случај на ширење на санкциите“ – изјави раководителот на BKS банка Максим Осадчи.

Странски банки

Грција со свој проект “Купи Куќа Купи Стан”

Објавено

на

Грција планира да вложи приближно милијарда долари во банките во земјата во следните пет години, за да субвенционира дел од хипотекарните кредити на домаќинствата.

Согласно планот на овој проект, домаќинствата кои не можат да ги плаќаат своите обврски, ќе треба да ги реструктуираат своите кредити, за потоа државата да плати дел од нивните месечни обврски.

Во моментов грчките банки се борат со огромен “облак” од лоши пласмани, кои изнесуваат 88,6 милијарди долари, наследство од финансиската криза во земјата.

Законската рамка има за цел да ги поддржи домаќинствата кои не можат да исплатуваат кредит за својот дом.

Во законот ќе бидат поставени рамки за ниво на приход и други критериуми, а должниците ќе го губат грантот ако доцнат во отплатата со над 90 дена.

Продолжи со читање

Странски банки

Салвини: Златото од Банката на Италија му припаѓа на народот

Објавено

на

Златните резерви во централната Банка на Италија се во сопственост на народот, а не на некој друг, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Сосиете Женерал ја објави продажбата на својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка

Објавено

на

Сосиете Женерал склучи договор да го продаде својот мнозински удел во Молдавија на ОТП Банка. Завршувањето на трансакцијата се очекува да се случи во наредните месеци, по прием на потврди од релевантните локални банкарски, монополски и пазарни органи. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange