Connect with us

Останато

Просечната нето плата во јуни изнесува 22.808 денари

Објавено

на

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2017 година во однос на јуни 2016 година, изнесува 102.8.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: уметност, забава и рекреација (20.0%), стручни, научни и технички дејности (9.8%) и рударство и вадење камен (7.4%).

 

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во однос на претходниот месец е забележано во секторите: рударство и вадење камен (7.5%), градежништво (4.1%) и трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (3.0%).

 

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2017, изнесува 22.808 денари.

 

Во јуни 2017 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange