Connect with us

Лични финансии

Пет вештини кои тешко се учат, но кои се важни за развојот на кариерата

Објавено

на

Најубавите нешта во животот може да се бесплатни, но тоа не значи дека не одземаат време, енергија и упорност. Особено кога станува збор за стекнување на вештини, важни за кариерата и личниот живот.

Од Business Insider ги посочуваат способностите, квалитетите и вештините кои тешко се учат, но се многу важни во развојот на кариерата и кои доколку ги совладате ќе ви се вратат неколкукратно.

1. Распределба и организирање на времето

Ефективната организација на секојдневниот живот ќе ви биде исклучително корисна. Треба да најдете систем кој ви одговара најдобро. Научете да планирате, но не само да правите to-do листи, туку и да одредувате рокови за нивно спроведување и реализирање.

2. Позитивни мисли

Станува збор особено за нашите мисли насочени кон самите нас, кон тоа како се справуваме со проблемите. Не е лесно да акумулирате доволно самодоверба во себе, но кога тоа ќе се случи, дефинитивно ќе почувствувате промена во квалитетот на живот.

3. Упорност

Без разлика дали работите во важен проект во работата, сакате да ги зајакнете врските со пријателите или тренирате во фитнес салата, константноста е клучна за успехот. Многу луѓе престануваат да се трудат, кога ќе го достигнат врвот, но всушност за да се задржите на врвот, најбитно е да се трудите повеќе од било кога да останете таму.

4. Вештината да слушате

Претрупани сте со работа? Тоа е дел од секојдневието на работа, но многу е важно е да одвојувате време и да научите да ги ислушате внимателно луѓето/колегите околу себе. Така покажувате почит и загриженост и ги привлекувате на своја страна.

5. Учење на уште еден странски јазик

Познавањето на странски јазик не само што ќе отвори нови професионални можности пред вас, туку и ќе ви даде нова перспектива и дури и различен начин на размислување. Ќе ви помогне да запознаете уште една култура и да го проширите својот поглед кон светот.

Лични финансии

Колку им е потребно на најбогатите луѓе во светот да ја заработат вашата годишна плата?

Објавено

на

Џеф Безос, Бил Гејтс, Ворен Бафет, Бернард Арно и Марк Цукерберг се најбогатите луѓе во светот чија вкупна актива се проценува на 429 милијарди долари – навистина е тешко да се разбере како нивните импресивни бројки би можеле да се споредат со платите на обичниот човек.

Преку калкулатор, можете да пресметате колку време е потребно за пет од најбогатите луѓе во списокот Форбс да ја заработите годишната нето плата, пишува Business Insider.

Така, на пример, просечната американска плата е 56.516 долари, Џеф Безос ја заработува за  46 секунди, а Бернар Арно за 59 секунди. На пример, Гејтс, Цукерберг и Бафет го зарабоотуваат тој износ за нешто повеќе од една минута.

И ако сакате да проверите колку време е потребно петмина од најбогатите луѓе во светот да ја заработат својата годишна нето плата, претворете ја во долари и внесете го калкулаторот.

Продолжи со читање

Лични финансии

Зошто се лажеме самите себе?

Објавено

на

Човечкиот мозок знае да се излаже самиот себе со цел да ја смири совеста. Тоа им се случува и на најинтелигентните луѓе, особено кога во прашање се парите.

Според истражувањето на група психијатри и невролози од САД, има основни 6 лаги кои си ги кажуваме, а се директно поврзани со финансиите:

 1. “Ќе создадам пасивен приход„ – Попаметно е да се подобрите на работното место и да барате повеќе да ве платат.
 2. “Посериозно ќе се обида, ќе заштедам пари„ – Пробајте, ама се додека не ги автоматизирате финансиите нема да заштедите.
 3. “Ќе се задржам до буџетот и неговата распределба„ –  Никогаш, на никого не му успеала оваа тактика.
 4. “Моите пријатели одат 4 пати на одмор и заработуваат помалку од мене„ – Најчесто пријателите живеат на кредит, не одат на одмор од заштедата или од правилното трошење на парите.
 5. “Ќе вложувам во акции„ – Освен ако не сте финансиски експерти и аналитичари, веројатноста е 100% да ги изгубите парите.
 6. “Парите се за алчните луѓе, јас не морам да се грижам за пари„ – Интересно е што ова се изјави на најскржавите луѓе.

Банкарската сметка најдобро ќе ви каже дали сте финансиски непобедлив или треба да престанете да се лажете сами себе.

Продолжи со читање

Лични финансии

Навики за подобри лични финансии

Објавено

на

За почеток, почнете да трошите помалку отколку што заработувате. Тоа е златното правило за подобрување на финансиската состојба.

Ние направивме мало истражување, и одвоивме список од навики кои ќе ви ги подобрат личните финансии:

 1. Следете ги вашите приходи и трошоци;
 2. Не трошете на поклони и частења ако нема причина за тоа;
 3. Отворете ги сметките штом ќе пристигнат;
 4. Плаќајте сметки на време;
 5. Плаќајте сметки онлајн;
 6. Купувајте производи под гаранција;
 7. Внимателно читајте ги договорите што ги потпишувате;
 8. Користете кредитна картична само во неопходни ситуации (одење на одмор не е неопходна ситуација);
 9. Доколку има распродажби, тоа не значи дека мора да купите се што е ефтино, купете го само тоа што навистина ви е потребно;
 10. Секогаш споредувајте ги цените во маркетите и купувајте таму ка;е што е потребно.

Ова се основните 10 чекори кон кои треба да се придржувате за да имате добар почеток на оптимизирање на финансиите. Доколку имате проблем и не успевата, прочитајте ги правилата уште еднаш.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange