Connect with us

Останато

Париз се бори да биде водечки финансиски центар во Европа

Објавено

на

Главниот град на Франција ги засилува напорите во битката за најважен финансиски центар во Европа. 

Министерот за финансии на Франција, Бруно Ле Мари, изјави дека Париз ќе го победи Франкфурт во битката за водечки финансиски центар на Европската унија (ЕУ), по излегувањето на Велика Британија.

 

Ќе ги донесеме најтешките одлуки и ќе ги намалиме француските даноци, ќе ја направиме нашата земја попривлечна. Ќе победиме во трката“, изјави Ле Мари.

 

Тој соопшти дека ќе го отстрани данокот на финансиските трансакции во следната година, велејќи дека тој ги запира банките кои размислуваат за преместувањето во Париз. Исто така се очекува постепено намалување на корпоративната даночна стапка до 25% до 2022-ра година од 33% во моментов. Владата освен тоа го засилува финансирањето за двојазичните училишта, за да се олесни прилагодувањето на странските семејства кон францускиот начин на живот. 

 

Париз се надева дека ќе привлече 20.000 работни места од Велика Британија. Франција се обидува да го направи Париз и дом на Европскиот банкарски орган, тврдејќи дека може да понуди стабилност и континуитет.

 

Париз е на 29-то место на листата на „Global Financial Centres Index“ на „Z/Yen Group“ – малку пред Казабланка и по Минхен. Лондон е на чело на листата, следен од Њујорк и Сингапур.

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange