Connect with us

Форекс

Основачот на Лајткоинот целосно го продал својот дел

Објавено

на

Чарли Ши е основачот на една од најголемите алтернативни криптовалути- Лајткоинот. Тој во 2011 година ја креирал оваа валута како евтина замена за Биткоинот. Моментално, Лајткоинот е петтата најголема криптовалута со пазарна вредност од 17 милијарди долари.

Шок за криптовалутниот пазар е последното случување поврзано со оваа дигитална валута. Имено, нејзиниот создавач целосно го продал, а дел од паричките и ги подарил поради ,,судир на интереси”. Според него, бил принуден на истото поради критиките на неговите твитови за лајткоинот кои биле сметани за обиди за влијание врз цената на валутата. Тој вели дека без разлика на природата на вестите кои ги споделувал бил обвинуван дека работи за лична корист.

Последниот период не е најдобар за оваа валута. Во последните неколку часа таа изгуби 6% од својата вредност. Ли додал дека неговата продажба воопшто не влијаела на цената на валутата. Тој не ја открива заработката направена од продажбата на целосниот свој дел од Лајткоинот.

 

Форекс

Ангела Меркел со “шлаканица” за еврото!

Објавено

на

Германската канцеларка Ангела Меркел откако ја соопшти својата одлука да не се кандидира за претседателка на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на претстојните изборите кои ќе се одржат во декември, ја потона европската валута на рекорден минимун во последниве два месеци. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Централен депозитар за хартии од вредност со нов портал за следење на електронски извештаи

Објавено

на

Започнувајќи од денес, Централниот депозитар за хартии од вредност, го лансира својот најнов проект, за дигитализација на системот за крајните корисници, односно издавачите и инвеститорите на хартии од вредност. Дигитализацијата е во форма на портал за следење на електронски извештаи преку кои брзо и лесно се добиваат битните информации за издавачите и инвеститорите на хартии од вредност.  (more…)

Продолжи со читање

Форекс

До 50% намалени провизии за тргување со акции со Шпаркасе Банка Македонија!

Објавено

на

Шпаркасе Банка Македонија воведе најнова промоција, со која на своите новорегистрирани клиенти им овозможува тргување со акции на Македонска берза АД Скопје – со намалени провизии за тргување до 50% од редовните надоместоци, во промотивниот период од 1.7. – 30.9.2018 година.  (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange