Connect with us

Форекс

Оптимистичките очекувања за еврозоната го зајакнаа еврото

Објавено

на

Еврото, денеска, благо зајакна на меѓународните пазари на валути, поддржан од извештајот на лондонскиот “Маркит”, кој покажа значителен раст во економијата во еврозоната во август, иако вниманието на трговците продолжува да се фокусира на говорот на лидерот на Европската централна банка (ЕЦБ) во Џексон Хол на крајот од оваа недела.

Во утринското тргување, еврото се зголеми во однос на доларот за 0,1%, тргувајќи со 1,1768 долари.

Во речиси идентичен процент, доларот ослабе во однос на јенот, лизгајќи 0,14% на 109,43 јени.

 

Трговците се претпазливи во пресрет на неформалниот годишен собир на финансиските претставници и банкари во САД, во Џексон Хол. Во фокусот е претседателот на ЕЦБ, Марио Драги, кој уште во Франкфурт сигнализираше дека нема да има порака за промените во монетарните стимулации во еврозоната.

 

Форекс

Доларот ослабе, но две валути значајно ја зголемија вредноста

Објавено

на

На светските берзи, вредноста на доларот во однос на валутната маса минатата недела драстично ја намали својата вредност поради забавувањето на растот на американската економија. Во исто време, вредноста на фунтата драстично порасна откако британскиот парламент го поддржа предлогот за одложување на Брегзит. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Намалените проценки за раст на еврозоната ја срушија вредноста на еврото

Објавено

на

Поради намалените проценки на растот на еврозоната и одлуката на Европската централна банка (ЕЦБ), каматните стапки да останат непроменети, еврото значително ослабе на девизните пазари минатата недела. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Халкбанк со нова емисија на хартии од вредност обезбеди 15 милиони евра

Објавено

на

Врз основа на Решението на Комисијата за хартии од вредност од 15.02.2019 година одобрена е 15-та емисија на хартии од вредност по пат на приватна понуда Халк Банка А.Д. Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange