Connect with us

Криптовалути

Биткоин милионери – Вложиле минимално, а денес живеат во луксуз

Објавено

на

Криптовалутите и ден денес за многумина се измама и сеуште не веруваат во нивната моќ. Но, крипто треската зема се поголем замав од ден на ден. И додека некој сеуште не веруваат во криптовалутите и уште мислам дека тоа е голема измама, други веќе се збогатија и веќе живеат луксузен живот.

Во продолжение ви прикажуваме неколку поединци кои со вложување во криптовалути станаа милионери.

Даниел Колоси

Поранешниот градежен работник Даниел Колоси минатата година инвестирал 5.000 долари во биткоини заедно со еден пријател. Вредноста на неговите пари досега достигна 200.000 долари за само неколку месеци и се проценува дека овој начин на водење бизнис ќе го направи милионер најдоцна до 2019 година.

Очекувано, дел од парите кои ги заработил од криптовалутите ги потрошил на патување, како и на скап автомобил. Во иднина тој планира да се пресели во Тајланд, каде ќе ужива во трошење на парите заработени од криптовалути.

Ерик Финман

Ерик Финман во 2011 година инвестирал 1.000 долари кои ги добил од неговата баба за дванаесеттиот роденден. Според вредноста на криптовалутите во моментов, тој поседува 4 милиони долари.

Финман се договорил со своите родителите, дека ако стане милионер до 18 години да не оди на факултет. Тој се збогатил толку брзо што на родителите не им преостанало ништо друго, туку да му дозволат да го напушти и средното училиште.

Еди Зилан

Еди Зилан одлучил својата заштеда од 12.000 долари да ја вложи во криптовалути. Три години подоцна, на својата сметка тој има милион долари.

Откако заработил одлична сума, решил да ја отвори компанијата “Cryptocurrency Financial”, специјализирана за советување во врска со криптовалутите.

Тајлер и Камерон Винклвос

Можеби веќе ви се познати браќата Тајлер и Камерон Винклвос. Тие своевремено го тужеа и Марк Цукерберг поради наводно крадење на идејата за Фејсбук. Бидејќи тоа им пропадна, тие беа едни од првите луѓе кои вложуваа во криптовалути. Со оглед на вредноста на биткоинот, близнаците станаа први биткоин милионери во светот.

Криптовалути

Роналдињо лансира сопствена криптовалута

Објавено

на

Роналдињо – започнува амбициозен нов проект за криптовалентност чија цел е да се формира фудбалска академија, домаќин на аматерски натпревари и натпревари за светски лиги низ целиот свет, да се развие и да работи платформа за обложување и пазар, и да се развијат дигитални VR стадиони кои ќе ги анализираат вештините на играчите и ќе соберат блокчеин база на податоци со која ќе се креираат нови тимови. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Bitcoin им станува досаден на луѓето

Објавено

на

Зборовите Bitcoin и здодевни ретко се изговараа во истиот здив. Но, по вртоглавиот пад речиси постојаните подеми и падови во текот на изминатите две години, криптовалутата направи нешто чудно во последниве недели: остана релативно стабилен.

Bitcoin се тргуваше во опсег од 732 долари (RM 3,040) од 7 септември, замавнувајќи не повеќе од 12% од врвот до нула, според цените на Битстам собрани од Блумберг. Тоа е најтесниот трговски бенд за секој 28-дневен период од декември 2016 година, и многу помалку од 200% за време на висината на криптоманијата кон крајот на 2017 година.

Аналитичарите ја гледаат смиреноста како доказ за зреење на пазарот. Но, Стефан Инес, шеф на Азиско-пацифичкиот пазар во Оанда Корп, тој сугерира дека инвеститорите можеби ќе го изгубат интересот за криптовалутата по продажбата на повеќе од 600 милијарди долари (RM2.4bil) од почетокот на 2018 година.

Додека рецесијата беше испреплетена со неколку потешкотии на пазарот, сега има се помалку, бидејќи годината напредуваше. “Тоа не е толку возбудливо”, рече Инес. Најмалку некои од шпекулативните пари во криптовалутите најверојатно се преселиле во други трендовски облози како што се резервите на марихуана, рече Инес.

Но, барем сега, Bitcoin покажува неколку знаци на стабилност. Во петокот малку беше променето, движејќи се околу нивото од 6.530 американски долари (6.527 долари) од 6.54 часот во Њујорк. “Сега е доста мирно,” рече Инес.

Продолжи со читање

Криптовалути

Словенечкиот Cofound.it за криптовалути се затвара

Објавено

на

Cofound.it e стартап компанија може да се пофали со едно од најголемите словенечки Initial Coin Offering (ICO). Вкупно 14 милиони долари ќе им бидат поделени на оние кои ги поседуваат жетоните

(more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange