Connect with us

Форекс

НЕДЕЛА НА КРИПТОВАЛУТИ: Етериум е сериозен конкурент на Биткоин

Објавено

на

Криптовалутите полека, но сигурно стануваат тренд. Нашироко се зборувани низ целиот свет и секојдневно се зголемува бројот на луѓе кои се одлучуваат да навлезат во бизниси поврзани со овие дигитални валути. Секоја нивна промена будно се следи, а најозборуван е секако Биткоинот. Но, што е со Етериумот?

Ова е валутата која цврсто го држи второто место на пазарот и се смета за сериозен конкурент на Биткоинот. Во јуни оваа година Етериумот достигна вредност од 420 долари. Иако ова тогаш изнесуваше само една десетина од вредноста на Биткоинот сепак Етериумот има квалитети кои се од суштинско значење за инвеститорите.

Биткоинот е криптовалута, но Етериумот e платформа со огромен потенцијал. Етериум ги поврзува т..н ,,блокови,, или евиденцијата на трансакции побрзо од Биткоин и неговите корисници сметаат дека оваа ефикасност го олеснува користењето.

Оваа година Етериумот го има доживеано и  својот најголем пад. Од 319 долари падна на само 10 центи во неколку секунди. Брзо потоа ја врати својата вредност и моментално на пазарот се тргува по цена од 330 долари.

Но, какви разлики постојат помеѓу оваа валута и Биткоинот?

Иако двете валути се базираат на blockchain технологија, многумина сметаат дека Етериум има многу подобра технологија. Blockchain технологијата е како DNA на дигиталната валута. Во неа се запишани сите направени трансакции и оваа технологија овозможува парите да бидат следени секаде во web просторот. На овој начин истите не може да се копираат или фалсификуваат. Овој вид на технологија кај Етериумот има една клучна разлика во однос на Биткоинот.

Постојат т.н ,,паметни договори,, кои освен што ги следи трансакциите и ги програмира. Паметен договор е фраза која што се употребува за да се опише компјутерскиот код кој ја олеснува размената на пари, сопственост, акции или било што што има вредност. Се базираат на blockchain технологијата и работат точно како што се програмирани без никаква можност за измама или мешање од трети лица. Токму затоа овој систем кој се смета за поиновативен и посигурен е повеќе популарен кај големите компании. Пример, Barcklays Британски мултинационален банкарски и финансиски сервис, ги користи овие т.н паметни договори во процесот на тргување. 

 

Форекс

Годишниот промет на Македонска берза со пораст од 56,7% во 2017 година

Објавено

на

Македонска берза го објави Годишниот статистички билтен според кој прометот остварен за 2017 година изнесува 4.738.444.919 денари или 56,7% повеќе во однос на 2016 година кога изнесувал 3.023.394.172 денари.

Класичното тргување опфаќа најголем дел од прометот, односно 2.907.809.921 денари, потоа блок трансакциите 1.817.744.356 денари и јавните берзански аукции 12.890.642 денари.

Според податоците бројот на трансакциите изнесувал 16.045 што е за 25.7% повисок од 2016 каде се рализирале 12.765 трансакции.

Пазарната капитализација во 2017 година изнесуваше 136.338.756.416 денари и е повисока за 17,8% во однос на 2016 година кога изнесувала 115.710.274.852 денари.

Најтргувани акции на официјалниот пазар во 2017 година се акциите на Комерцијална банка, Алкалоид АД Скопје, НЛБ Банка АД Скопје, Стопанска банка АД Скопје, Макпетрол АД Скопје, Гранит Скопје, Македонијатурист Скопје, Охридска банка, ТТК Банка Скопје и УНИ Банка Скопје.

Годишниот статистички билтен на Македонска берза, за периодот од 01.01 – 31.12.2017 година можете да го погледнете на линк.

Продолжи со читање

Форекс

Јужна Кореја ги забранува криптовалутите

Објавено

на

Јужна Кореја планира целосно со закон да ги забрани криптовалутите вклучувајќи го и Биткоинот поради несигурноста која ја создаваат истите.

Биткоинот и уште неколку криптовалути се соочија со пад на вредноста, кај некои од нив дури и од 10%, и во овие моменти веднаш се поставува прашањето каква врска има тоа со одлуката донесена во Јужна Кореја. Во меѓувреме, неколку процеси на тргување во Сеул оваа година, се под истрага поради затајување на данок.

Во Јужна Кореја многу мал број на луѓе поседуваат и тргуваат со криптовалути. Моментално, таму се подготвува законодавство кое во целост ќе стави клуч на ваквиот тип на размени. Една од најголемите берзи за продажба и купување на Биткоини, јужнокорејската берза Bithbumb неодамна беше цел на хакерски напад. Bithbumb е една од најголемите и најпрометните Биткоин берзи на светот, а овој случај само докажа дека порастот на вредноста на криптовалутите предизвикува интерес и внимание не само од купувачите и продавачите туку и од хакерите.

Владата на Јужна Кореја и претходно произлезе со најави дека ќе врши поинтензивен мониторинг на тргувањето со криптовалутите, во ова вклучувајќи ги и потезите за откривање на идентитетот на трговците.

 

Продолжи со читање

Форекс

Ворен Бафет: ,,Со сигурност тврдам дека дигиталните валути ќе завршат лошо”

Објавено

на

Мислењата околу вредноста и инвестирањето во Биткоинот остануваат поделени дури и кога станува збор за најбогатите и најмоќните луѓе во светот.

Веднаш откако директорот на банката ,,ЈП Морган Чејс”, Џејми Дајмон, изјави каење што Биткоинот го нарекол измама и дека неговата моментална позиција го докажува токму спротивното, американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет, изјави дека никогаш нема да инвестира дел од своите пари во криптовалути.

„Можам да тврдам со сигурност дека дигиталните валути ќе завршат лошо“, додава Бафет во интервју за СиЕнБиСи.

Биткоинот не ги разбранува само мислењата на најбогатите, тој влијае и на светот на инвестициите со неговата константа флуктуација. Во еден момент Биткоинот ја надмина вредноста од 19 илјади долари.

Последниот негов пад од 3% го симна на вредност од  околу 13.980.

Дали навистина ќе заврши приказната наречена Биткоинот и каков би бил нејзиниот крај, останува да видиме.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange