Connect with us

Останато

Најголемиот државен фонд во светот го зголемува вложувањето во акции

Објавено

на

На најголемиот државен фонд во светот, норвешкиот инвестициски фонд, кој е вреден околу 970 милијарди долари, му беше наложено да го зголеми својот удел во акциите со 60-70%, во обид да го поттикне враќањето и заштитата на нафтеното богатство на земјата за идните генерации.

Во текот на изминатите пет години, фондот двојно ја зголеми вредноста, со што постојано го зголемува ризикот за своето портфолио.

 

Поседувајќи 1,3% од глобалните акции, норвешкиот фонд главно ги следи индексите, но исто така му е дозволено да управува со портфолиото. Фондот постепено се шири на пазарите во развој, а неодамна доби дозвола да подигне дел од акциите, откако Норвешка минатата година за прв пат почна да ги повлекува парите од фондот.

 

Норвешкиот инвестициски фонд, во претодниот квартал поседуваше 65,1% од акциите, имаше 32,4% удел во обврзници и 2,5% во средства, а следната цел е да го зголеми уделот на акции на 70%, додека би имал 30% во обврзници, и околу 7% во недвижен имот.

 

Министерството за финансии во моментов работи на развивање на план за остварување на оваа цел. 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange