Connect with us

Криптовалути

Најголемата руска банка ќе тргува со криптовалути надвор од Русија

Објавено

на

Најголемата руска Банка Sberbank планира да почне со тргување со криптовалути надвор од Русија бидејќи таму тоа не е дозволено.

Руските власти велат дека нема да ја легализираат употребата на дигиталните криптовалути во Русија додавајќи дека се уште работат на регулирање на трансакциите со криптовалутите кои не би вклучувале нивна целосна забрана.

Руските закони и покрај тоа што го забрануваат тргувањето со криптовалутите Sberbank сакаат да им овозможат на клиентите услуги кои ги сакаат и бараат.

,,Сметаме дека мораме да имаме стратегиски пристап кон тие производи”- појасни директорот на Банката од одделот за работа со глобални пазари.

,,Законите во Швајцарија дозволуваат тргување со криптовалутите и ние работиме на градење на инфраструктура за да можеме да почнеме да ги нудиме овие услуги преку нашите подружници во Швајцарија”– додаде тој

Руската државна банка има свој дел од Sberbank во Швајцарија, чие седиште се наоѓа во Цирих.

 

 

 

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Amazon влегува во светот на Етереум!

Објавено

на

Kaleido , старт ап кој има за цел да им помогне на претпријатијата да имплементираат блокчејн технологија, започна нова платформа во соработка со Amazon Web Services (AWS). Kaleido Marketplace ќе обезбеди алатки и протоколи за сите компоненти на новите блокчејни проекти “од апликацијата до патот до синџирот”, изјави за Форбс основачот и извршен директор Стив Цервени. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што не очекува во 2019 година во светот на криптовалутите и блокчејн технологијата?

Објавено

на

Оваа година е обележана со значителен напредок во технологијата во финансискиот сектор, но исто така и распространета неизвесност поради голем број политички фактори, вклучувајќи Брегзит и среднорочни избори во САД. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange