Connect with us

Останато

Над 221 милијарди евра од Белгија завршиле во „даночните оази“

Објавено

на

Компаниите кои работат во Белгија, минатата година, испратиле над 221 милијарди евра во земјите кои локалните власти ги сметаат за „даночни оази“, објави белгиски „Соар“ во своето електронско издание.

Минатата година БДП на Белгија изнесувал 466 милијарди евра. Според податоците на даночните власти, 853 белгиски компании, речиси половина од економското производство на земјата го насочиле кон „даночните раеви“.

 

На „црната листа“ на „даночни раеви“ на Белгија се наоѓаат 31 земја, вклучувајќи ги Монако, Британските Девствени Острови, Бермудски и Кајманските Острови. 

 

Белгискиот даночен закон ги задолжува сите компании да го декларираат секој трансфер од над 100.000 евра годишно по банкарски сметки или на лица регистрирани во земјите од оваа „црна листа“. Минатата година, 853 компании пријавиле дека извршиле транфер на пари во земјите кои се наоѓаат на таа листа, во износ од 221 милијарди евра, што е во просек од 260 милиони евра по компанија.

 

Износот од 221 милијарди евра не е рекорден, наведува „Соар“ и додава дека во 2015 година од Белгија биле префрлени 274.7 милијарди евра во „даночните оази“.

 

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange