Connect with us

Останато

МФ: Македонија со висока стапка на доходовна нееднаквост

Објавено

на

Македонија има највисока стапка на нееднаквост во Европа, покажува првата анализа за јазот во доход меѓу богатите и сиромашните во државата која ја изготви Министерството за финансии врз база на податоци од УЈП за 940.000 лица.

Така, просечниот доход на најбогатите 1% во државата е 14 пати поголем од просечниот доход на државно ниво, односно просечната бројка на примања во државата за 2016 година изнесува 302 евра, додека кај најбогатите 1% во државата, просечниот доход изнесува 4.180 евра.

 

Во Македонија, 50% од граѓаните имаат примања под 212 евра, 70% од граѓаните имаат примања помалку од 300 евра, додека 90% имаат примања помалку од 500 евра.

 

Јазот е толку голем што кај најбогатите 1% од населението, месечниот доход во просек изнесува над 1.520 евра.

 

Она што е најинтересно е што најбогатите 0.1% плаќаат најмал данок од својот бруто доход.

 

Според податоците за период од три години, 50% од луѓето во Македонија заработуваат под 200 евра месечно, а најголемото примање кое едно лице го остварило во 2016 година изнесува 2.6 милиони евра.

 

Петнаесет лица оствариле доход од над 1 милион евра, 66 лица имале доход од над 500.000 евра, 283 лица имале доход во 2016 година од над 283.000 евра.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange