Connect with us

Останато

МФ издаде државни хартии од вредност во износ од 43,93 милиони евра

Објавено

на

Министерството за финансии на аукцијата одржана на 15.8.2017 година издаде државни хартии од вредност во износ од 2,701 милијарди денари (43,93 милиони евра).

Станува збор за 12-месечни државни записи во износ од 1,741 милиони денари со камата од 1,85%, 5-годишни државни обврзници во износ од 80 милиони денари со камата од 2,50% и 15-годишни државни обврзници во износ од 880,50 милиони денари со камата од 3,80%.

 

На 16-ти август, Министерството за финансии, по основ на претходно издадени државни хартии од вредност, ќе отплати 2,001 милијарди денари (32,55 милиони евра).

 

Разликата од 700,01 милиони денари (11,38 милиони евра) ќе биде искористена за активности предвидени во Буџетот на Република Македонија.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange