Connect with us

Останато

ММФ предупредува: Кинескиот долг е на “опасен” пат

Објавено

на

Големиот долг на Кина е на “опасен” пат кој може да го забави економскиот раст, предупреди Меѓународниот монетарен фонд, повикувајќи го Пекинг да ги забрза структурните реформи. 

„Меѓународното искуство укажува на тоа дека растот на кредити во Кина е на опасен пат, што ги зголемува ризиците од пореметување или значително забавување на растот“, наведоа експертите на ММФ.  

 

Во Кина е зголемен јавниот и приватниот долг, а тоа на среден рок го зголемува ризикот. 

 

ММФ ја задржа прогнозата за растот на кинескиот бруто домашен производ (БДП) од 6,7% за оваа година, но во извештајот предупреди дека до 2022 долгот на земјата би можел да порасне од околу 235 до 290% од БДП.

 

ММФ му препорача на Пекинг да продолжи со реформите за поттикнување на растот на потрошувачката.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange