Connect with us

Останато

Масовната селидба на банкарите од Лондон може да донесе 100.000 нови работни места во Франкфурт

Објавено

на

Очекуваната масовна селидба на банкарите од Велика Британија поради Брегзит, во следните четири години, би можела да донесе до 100.000 нови работни места во Франкфурт, покажува најновото истражување.

Авторите на истражувањето наведуваат дека британската одлука за излез од ЕУ ќе му обезбеди на Франкфурт 10.000 нови работни места во банкарскиот сектор, кој ќе има мултипликативен ефект врз другите сектори.

 

Новите вработени во банките ќе ја зголемат побарувачката за домување, инфраструктура, транспорт, образование, здравствена заштита, храна итн“, велат истражувачите. 

 

Почнувајќи од очекувањето дека првичниот шок поради Брегзит ќе донесе 10.000 банкарски работни места и под претпоставка дека стапката на економски раст ќе остане стабилна, тие пресметале дека само во градот Франкфурт ќе бидат создадени 21.300 дополнителни работни места надвор од банкарскиот сектор.

 

“И најоптимистичките сценарио” предвидува дека на метрополитанскиот регион Франкфурт Рајна-Мајна, кој ги вклучува и градовите лоцирани до 80 километри на југ, може да доживее бум во форма на речиси 88.000 дополнителни не-банкарски вработувања, покажува истражувањето.

 

Франкфурт, седиштето на Европската централна банка (ЕЦБ), го презеде водството во трката за привлекување банкари кои се подготвуваат да го напуштат Лондон. Тој, исто така, се смета за фаворит за прифаќање на Европската агенција за банкарска супервизија, која исто така ќе го напушти сегашното седиште во Лондон.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange