Connect with us

Останато

Марк Закерберг со најголема заработка во 2017

Објавено

на

Сопственикот на „Фејсбук“, Марк Закерберг, заработил најмногу пари во светот во 2017 година, а само во еден ден неделава заработил една милијарда долари, пишува „Тајм“.

Според податоците на „Блумберг“ тој заработил 21,3 милијарда долари, со што неговото вкупно богатство порасна на 73,1 милијарди.

 

Сега му недостигаат уште 3 милијарди долари за да го престигне магнатот Ворен Бафет на местото на четвртиот најбогат човек на светот. 

 

На листата на „Блумберг“ со најбогати луѓе во светот на прво место се наоѓа Бил Гејтс, потоа следува Џеф Безос кој за кратко го освои врвот но, потоа падна вредноста на акциите на „Амазон“, трет е основачот на брендот „Зара“ Аманчо Ортега, четврти е финансискиот инвеститор Ворен Бафет, а петти е младиот Закерберг.

Повеќе

Останато

Оваа недела (12 март ‒ 18 март) се одбележува Глобалната недела на парите

Објавено

на

Координациското тело на регулаторните институции за финансиска едукација во Македонија, коешто го сочинуваат Народната банка на Република Македонија, Министерството за финансии, Агенцијата за супервизија на осигурувањето, МАПАС и Комисијата за хартии од вредност, во соработка со Бирото за развој на образованието и Сојузот на микрофинансиски организации, оваа недела ја одбележуваат Глобалната недела на парите (12 март ‒ 18 март). Одбележувањето ќе продолжи во текот на целиот месец март. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Банките стравуваат, Amazon воведува банкарски услуги!?

Објавено

на

Според релултатите добиени од едно истражување кое неодамна беше спроведено од Bain&Co, можно е гигантот Amazon за 5 години да има 70 милиони корисници на финансиски услуги. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Независните синдикати МАКАМТРАНС и НСГРИТГ загрижени за состојбата на пензискиот фонд

Објавено

на

Независните синдикати на камионски транспортери МАКАМТРАНС и на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото НСГРИТГ изразуваат загриженост за состојбата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на РМ, кој, како што тврдат, до 2020 година нема да може да покрива ниту 15% од побарувањата на пензионерите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange