Connect with us

Странски банки

Марио Драги: Прерано е да се прогласи победа за ниската инфлација

Објавено

на

Шефот на Европската централна банка Марио Драги рече дека е прерано да се прогласи победа за ниската инфлација и да се одреди датум за прекинување со печатење на пари и покрај тоа што економијата јакне.

Тој повикува на „трпение и истрајност“ во пристап на монетарната политика.

Според него, непрекинатиот економски раст може да значи дека инфлацијата порано или подоцна ќе дојде до зацртаната цел од нешто помалку од два отсто.

Моментално таа стапка изнесува 1,3 отсто на годишно ниво. Драги не потврди дека Банката ќе престане да купува обврзници во вредност од 30 милијарди евра месечно најмалку до септември, а и подолго ако биде потребно.

Странски банки

Saxo Bank ја купува BinckBank за 480 милиони долари

Објавено

на

Данскиот финансиски гигант „Saxo Bank“ ќе ја купи платформата за онлајн инвестиции „BinckBank“ за сума од 480 милиони долари, пишува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дедо Мраз ограби банка!

Објавено

на

Грабежот на Дедо Мраз се случи на 23 декември 1927 година, во Централен Тексас во Cisco. Маршал Ратлиф, облечен како Дедо Мраз, заедно со Хенри Хелмс, Роберт Хил и Луис Дејвис ја ограбија Првата национална банка во Cisco. Грабежот е еден од најпознатите злогласни злосторства во Тексас, кој се повикува на најголемате потраги што некогаш биле видени во државата. Очевидец Бојч Хаус напишал дека ова е “најспектакуларното злосторство во историјата, надминувајќи ги сите во кои Били Кид или момчињата на Џејмс некогаш успеале да фатат”.  (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange