Connect with us

Останато

Кредитирањето во еврозоната забележа раст во јули

Објавено

на

Кредитирањето на компаниите во еврозоната се зголеми во јули по забавувањето во јуни, покажуваат податоците објавени од Европската централна банка (ЕЦБ).

Кредитите на нефинансиските институции пораснаа за 2,4% минатиот месец, според месечниот извештај на ЕЦБ. Во јуни е забележа пад на кредитирањето на претпријатијата за 2% во споредба со растот од 2,5% во мај. Истовремено, кредитирањето на домаќинствата ја задржа динамиката на раст од 2,6% во јули, што е исто ниво како и во претходните два месеци.

 

Вкупниот раст на кредитирањето на приватниот сектор незначително се зголеми од 2,5% во јуни на 2,6% во јули.

 

Кредитите на домаќинствата и нефинансиски компании се важен индикатор на ефикасноста на неконвенционалната монетарна политика на Европската централна банка, кој е дизајнирана да стимулира економскиот раст и инфлацијата преку поволни кредити.

 

Со евтините кредити на банките, рекордно ниските каматни стапки и купувањето обврзници во износ од 60 милијарди евра годишно, креаторите на монетарната политика во еврозоната се обидуваат да внесат пари преку финансискиот систем и во реалната економија.

 

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange