Connect with us

Форекс

Која земја е следната дестинација на,,копачите” на Биткоини?

Објавено

на

Регулативите и законите поврзани со дигиталните валути се постојана актуелна тема бидејќи се смета дека само со нивно поставување ќе може да се спречи злоупотребата на дигиталните валути и нивната вклученост во црните бизниси. Кина беше една од ветените земји кога стануваше збор за ,,копањето” на дигитални валути вклучувајќи го и Биткоинот.

Но, бидејќи ништо не е вечно, така и слободата на ,,копачите” наскоро ќе биде и повеќе од ограничена. Кинеските државни регулатори подготвуваат нови закони со кои ќе ги потиснат оние кои работат на копањето на Биткоинот. По донесувањето на оваа одлука веднаш почнува да се размислува која е следната земја каде што тие ќе може слободно да ја продолжат својата дејност.

Канада е една од земјата која се смета дека ќе биде следната дестинација на сите ,,копачи”. Се смета дека во оваа земја важат принципите на владеење на правото и постои одредена стабилност и правна ситурност дека нема одеднаш да се почувствуваат последиците врз големите компании за креирање на криптовалути кои ангажираат огромен број на компјутерски машини при што доаѓа до енормно трошење на електрична енергија.

Трошокот за создавање на Биткоин или друга криптовалута преку технологијата наречена блокчејн каде се вршат отклучувања на блокови со информации за трансакциите кои се заштитени стануваат се повисоки бидејќи се троши огромна количина на електрична енергија. 

Во Кина претежно струјата се произведува од јаглен, па затоа и е евтина. Но, сепак, најголемите последици ги сноси животната средина поради преголемото загадување.

Операциии за ,,копање” на Биткоини трошат повеќе струја од една модерна и развиена земја во светот. Бидејќи самиот процес сам по себе зависи и од системот на ладење, клучен фактор за успешните крипто-фарми е истите да се создаваат околу хидро-централите бидејќи со водата може да се креира соодветен систем на ефикасно ладење.

 

Повеќе

Домашни банки

Ќе успее ли конверзијата на приоритетните акции на Стопанска банка АД – Скопје во обични?

Објавено

на

Стопанска банка АД – Скопје на ден 12.12.2018 година ќе одржи собрание на акционери кое ќе биде особено значајно за акционерите кои имаат приоритетни акции. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Ангела Меркел со “шлаканица” за еврото!

Објавено

на

Германската канцеларка Ангела Меркел откако ја соопшти својата одлука да не се кандидира за претседателка на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на претстојните изборите кои ќе се одржат во декември, ја потона европската валута на рекорден минимун во последниве два месеци. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Централен депозитар за хартии од вредност со нов портал за следење на електронски извештаи

Објавено

на

Започнувајќи од денес, Централниот депозитар за хартии од вредност, го лансира својот најнов проект, за дигитализација на системот за крајните корисници, односно издавачите и инвеститорите на хартии од вредност. Дигитализацијата е во форма на портал за следење на електронски извештаи преку кои брзо и лесно се добиваат битните информации за издавачите и инвеститорите на хартии од вредност.  (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange